Erciyes strato volkanından püskürtülen ana materyaller üzerinde oluşmuş toprakların morfolojik fiziksel ve kimyasal özelikleri
The morphological, physical and chemical properties of the soils formed on parent materials erupted from the Erciyes strato volcano
  1. Tez No: 277025
  2. Yazar: NEBAHAT DUYGU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı Erciyes strato volkanından püskürtülen ana materyaller üzerinde oluşmuş toprakların morfolojik, fiziksel ve kimyasal ve özelliklerini belirlemektir. Bu amaçla, 5 farklı ana materyal üzerinde oluşmuş 17 toprak profilinden toprak örnekleri alınmıştır. Toprak örneklerinin morfolojik, fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre Bazalt ana materyali üzerinde oluşmuş 7 numaralı toprak profili dışındaki bütün toprak profilleri Andisol olarak sınıflandırılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the morphological, physical and chemical properties of the soils formed on parent materials erupted from Erciyes strato volcano. For this purpose soil samples were taken from seventeen soil profiles formed on five different parent materials. The morphological, physical and chemical properties of the soil samples were determined. According to the analysis results all the soil profiles were classified as Andisol except seven number soil profile formed on the basalt parent material.