Turunçgillerde yabancı otlar ve dağılımlarının ekolojik faktörlerle ilişkilendirilmesi
Weeds in citrus orchards and relationships between weed distribution and ecological factors
- Tez No: 277039
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Turunçgiller, Muğla ilinde meyve üretimi bakımından ilk sırada yer almaktadır. Ancak turunçgil üretimi sırasında karşılaşılan sorunlardan biri olan yabancı otlar, büyük problem oluşturmaktadır. Bu çalışma ile; Muğla ilinde turunçgil alanlarında sorun olan yabancı ot türlerinin yaygınlık ve yoğunluklarının saptanması, yabancı otların dağılımı üzerine etki eden önemli ekolojik parametreler belirlenmesi ve bölgede yabancı otlarla mücadelede karşılan sorunların ortaya konarak alternatif çözümlerin geliştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmiştir. Muğla'da 1 tohumsuz, 3 monocotyledonae, 26 dikotiledon olmak üzere 30 familyaya ait 65 cins ve 69 yabancı ot türü saptanmıştır. Muğla genelinde ilkbaharda yapılan sürveylerde toplam 52 yabancı ot türü, sonbaharda ise 30 yabancı ot türü saptanmıştır. Sonbaharda yapılan sürveylerde; Portulaca oleraceae L., Amaranthus retroflexus, Cyperus rotundus ve Echinochloa crus-galli en sık rastlanan ve yoğunluk oluşturan türler olarak görülmüş, ilkbaharda ise Poa annua ve Raphanus raphanistrum `un oranlarının yüksek olduğu kaydedilmiştir. Örnekleme yapılan bahçe toprakları EC, agregat stabilitesi, Na, Ca, P ile K içerikleri açısından büyük bir varyasyona sahip olmasına rağmen, bitkilerin dağılımına etki edecek düzeyde birbirinden farlılık göstermemiştir. Ancak toprak tekstürünün yabancı ot florasını etkileyecek düzeyde farklılık gösterdiği saptanmıştır. Bölgede genel olarak toprak yapısının hafif bünyeli olması indikatör bitkilerin saptanmasını güçleştirmiştir. Yapılan anketlerle Muğla'da çiftçiler tarafından turunçgil üretiminde özellikle kozmopolit çok yıllık türlerinin sorun olarak görüldüğü saptanmıştır. Ayrıca, bu yabancı otlarla savaşta uygun ilaç seçimine dikkat edilmediği, ilacın uygun dozda ve ekipmanla, uygun zamanda ilacın uygulanmadığı belirlenmiştir. Dolayısıyla mücadelesi son derece güç olan bu yabancı otların bölgede sorun haline getirdiği kanaatine varılmıştır. Ayrıca yabancı otların verim ve kalite üzerine tüm bu olumsuz etkilerine rağmen çiftçilerin yabancı ot idaresine istenen düzeyde önem vermedikleri yapılan anket çalışması ile ortaya çıkmıştır. Yabancı otlara karşı mücadele tedbirleri alındığında (özellikle herbisit uygulamalarında) ise üreticilerin, çevre ve insan sağlığı konularında bilinçli ve duyarlı olmadıkları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Citrus production in Mugla Province is ranked the first among all fruits. Weeds are one of the major problems encountered in citrus production. The purposes of this study were to improve alternative solutions in management through determining the prevalence and intensity of weed species, identifying ecological parameters determinants on the distribution of weeds in citrus orchards, and revealing the problems encountered in weed management. In the province of Mugla, 65 varieties and 69 weed species belonged to 30 families which were consisted of 1 seedless, 3 monocotyledonous, 26 dicotyledonous were identified. Fifty two weed species in spring and 30 species in autumn were recorded in all over the Mugla. The most frequently and intensely encountered weed species in autumn surveys were; Portulaca oleraceae L., Amaranthus retroflexus, Cyperus rotundus and Echinochloa crus-galli. The rate of Poa annua and Raphanus raphanistrum was higher as compared to the other species in spring. Although variation coefficiencies of EC, aggregate stability, Na, Ca, P and K were high in citrus orchards sampled, these soil properties had no effect on weed distribution. However, soil texture had significant effect on weed flora. Light soil texture of region complicated the identification of indicator plants. The face to face questionnaires with producers revealed that perennial weed species are the major problems in citrus production. The questionnaires also indicated that farmers are not paying attention in selection of proper herbicides, appropriate application of herbicides in terms of dosage, equipment and time. The results of questionnaires revealed that farmers are not giving enough considerations on weed management in spite of well known adverse effects on yield and quality. The lack of awareness on conservation of environment and human health issues are the major threats on herbicide application of farmers.