Bulanık esnek kümelerde benzerlik ölçümü
Smilarity measure of fuzzy soft sets
- Tez No: 277040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ÇAĞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada; önce bulanık kümeler ve özellikleri verilmiştir. Daha sonra esnek kümeler ve onların işlemleri tanıtıldı. Bulanık ve esnek küme teorileri sırasıyla 1965'de Zadeh ve 1999'da Molodtsov tarafından ilk olarak ortaya atılmıştır. Her iki teoride, belirsizlik içeren problemleri modellemek için bir matematiksel araç olarak kullanılmış ve karar verme problemleri, bilgi sistemleri, cebirsel yapılar, optimizasyon teorisi ve matematiksel analiz gibi belirsizlik içeren bir çok alana uygulanmıştır. Ardından bulanık esnek kümeleri tanıttıktan sonra, esnek kümelerdeki benzerlik ölçümünden yararlanarak, bulanık esnek kümelerde benzerlik ölçümü tanımladık ve bir örnekle esnek kümelerdeki benzerlik ölçümüyle kıyaslamasını yaptık.
Özet (Çeviri)
In the first, we first introduce about fuzzy sets and their properties. We then introduce soft sets and their operations. Fuzzy and soft set theories were produced by Zadeh in1965 and Molodtsov in 1999, respectively, as a mathematical tool to deal with uncertainties. They are applied to some fields which contain uncertainties, such as; decision making problems, information systems,algebraic structures, optimization theory and basic mathematics analysis. Moreover, after introducing fuzzy soft set theory and similarity measure of soft sets, we define similarity measure of fuzzy soft sets. We finally compare the similarity measure of soft sets and similarity of fuzzy soft sets with an example.