Carthamus glaucus bitkisi üzerinde yapılan fitokimyasal ve biyolojik çalışmalar
Phytochemical and biological studies on the Carthamus glaucus plant
- Tez No: 277038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bitkilerden, biyolojik aktif moleküllerin izole edilmesi, yapılarının tayin edilmesi, farmakoloji ve tıp alanında kullanılabilirliğinin belirlenmesi üzerine yapılan çalışmalara her geçen gün ilgi daha da artmaktadır. Carthamus Glaucus Bieb. bitkisi buğday ekim alanlarında yetişen yabani bir bitki türüdür. Bu çalışmada bitki örneklerinin kök, gövde, yaprak ve çiçeklerinin insektisit aktivitesi değerlendirilmiştir. Yapılan insektisit aktivite testlerinde bitki ekstraktlarının patates böceği (Leptinotarsa decemlineata) karşı insektisit aktivite gösterdiği belirlenmiştir. Bileşiklerin yapıları 1D, 2D NMR, FTIR, UV, HPLC ve GC-MS teknikleri ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study about isolation of bio-active molecules from plant materials, determination of their structure and investigation of usability pharmacology and drug industry is being attracted by many researcher day by day Carthamus Glaucus Bieb. is an wild plant grows in the crop fields. In this study, insecticidal activity aganist Leptinotarsa decemlineata and Sitophilus oyiaze was investigated. The structure of these molecules were determined by the 1D ve 2D NMR, FTIR, UV, HPLC and GC-MS techniques.