Tokat ilinde farklı bölgelerde yetiştirilen karayaka koyunlarının büyüme ve üreme performansı
Growth and reproductive performance of karayaka lambs raised in different location of Tokat
- Tez No: 277041
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, Halk Elinde Ülkesel Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi kapsamında, Tokat'ın çeşitli bölgelerinde yetiştirilen Karayaka ırkı koyunlarının büyüme ve üreme performansının belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma materyalini, 5526 baş Karayaka koyunu ve bunların 2007?2008 doğum sezonunda doğurmuş oldukları 4037 baş Karayaka kuzusu oluşturmuştur. Araştırmada kuzuların çeşitli dönem canlı ağırlıkları, günlük canlı ağırlık artışları, yaşama güçleri ve Karayaka koyunlarının bazı döl verim özellikleri incelenmiştir. Karayaka koyunlarında döl verim özelliklerinden kısırlık oranı, doğum oranı ikizlik oranı, yavru atma oranı, koç altı koyun başına kuzu sayısı ve doğuran koyun başına kuzu sayısı değerleri sırasıyla %22,7, %73,0, %3,3, %2,1, 0,75 ve 1,03 olarak bulunmuştur. Kuzularda yaşama gücü 56. gün ve 140. günde sırasıyla %89,39 ve %93,77 olarak tespit edilmiştir. Her iki dönemde de tekiz kuzuların ikizlere göre daha yüksek yaşama gücüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Karayaka kuzularının doğum, 8 haftalık ve 20 haftalık yaştaki canlı ağırlık ortalamaları sırasıyla 3,81±0,01 kg, 13,65±0,04 kg ve 25,01±0,06 kg olarak tespit edilmiştir. Ana yaşı, cinsiyet, bölge, sürü ve doğum tipinin doğum ağırlığı 8 ve 20 haftalık yaş ağırlığı üzerine etkisi önemli (P0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine growth and reproductive performance of Karayaka lambs raised in different location of Tokat. Data were collected from 5622 Karayaka lambs of 4208 Karayaka sheep which were born during 2007 to 2008 birth season. In this study, the live weights, survival rates of the lambs in various periods and reproductive traits of Karayaka ewes were investigated.The averages of reproductive traits of Karayaka sheep such as sterility, fertility, twins, aborted, fecundity and litter size were 22,7%, 73,0%, 3,3%, 2,1%, 0,75 and 1,03, respectively. The survival rates of lambs is 56th days and 140th were determined as 98,1% and 92,8%, respectively. It was also found that single born lambs have higher survival rate than twins and females have higher survival rate than males on both 8 and 20 weeks age. The means of the birth, 8 and 20 weeks age live weight were found as 3,81±0,01 kg, 13,65±0,04 kg and 25,01±0,06 kg, respectively. Although the effects of dam age, sex, area, flock and birth type were found significant (P0,05) on the 1st and 2nd age live weight of sheep.