Tek domenli nanoparçacığın dipol-kuadrupol etkileşmesi altında manyetik özelliklerinin incelenmesi
Magnetic properties of a monodomain nanoparticle with dipole-quadrupole interaction
  1. Tez No: 277042
  2. Yazar: NAZİRE GEÇİBESLER ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında; bilineer (J), bikuadratik (K) ve dipol-kuadrupol (ya da tek) (L) etkileşmeli spin?1 Ising modeli çekirdek (C), yüzey (S) ve ara yüzey (CS) bölgelerinden oluşan etkileşmesiz tek-domenli bir nanoparçacığa uygulanarak parçacığın manyetik özellikleri çift (bağ) yaklaşım yöntemine dayalı olarak incelendi. Spin?1 modelinin Ising Hamiltonyen ifadesinden C,S ve CS bölgeleri için bağ enerji parametreleri tespit edildi. Serbest enerji bağıntısının minimizasyonundan mıknatıslanma değerlerini veren lineer olmayan (öz-uyumlu) bağ değişkenleri ve makroskobik durum denklemi (yani manyetizasyon denklemi) türetildi ve nümerik olarak çözüldü. Sonuçlar mıknatıslanma ve histerezis eğrileri şeklinde verildi. Nanoparçacık içi L etkileşmesinin dahil edilmesi ile sıfır manyetik alanda mıknatıslanma eğrilerinde gözlenen faz dönüşüm noktasının kaybolduğu ve kapalı histerezis eğrilerinin negatif manyetik alan değerlerine doğru kaydığı bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the spin-1 Ising model with bilinear (J), biquadratic (K), and dipole-quadrupole (or odd) (L) interactions is applied to a noninteracting monodomain nanoparticle which has core (C), surface (S) and core-surface (CS) regions to investigate the magnetic properties of these particles based on the pair approximation. From the spin-1 Ising Hamiltonian expression, the bond energy parameters for C,S and CS regions are determined. From the minimization of free energy expression the non-linear (self-consistent) equations for the bond variables and macroscopic equation of state (or magnetization equation) are derived and solved nümerically. Results have been given as magnetization and hysteresis curves. It is found that the presence of odd interaction inside the nanoparticle removes the phase transition observed in zero field in the magnetization curves and causes a shift towards negatif magnetic field values in the closed hysteresis curves.