Milletlerarası tahkimde yabancı hakem kararlarının kesinleşmesi ile tanıma ve tenfizi
Finalization and recognition and approval of foreign arbitraments in the international arbitration
- Tez No: 277055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tezin amacı, milletlerarası tahkimde yabancı hakem kararlarının tespiti ve bu kararların kesinleşme aşaması ile tanıma ve tenfiz aşamalarının incelenmesidir. Tez konusu, Milletlerarası Tahkim Kanunu'nda yer alan hükümler başta olmak üzere, yabancı sözleşmeler kapsamında incelenmiş ve Yargıtay'ın konuya ilişkin kararları ışığında değerlendirilmiştir. Ayrıca, diğer ülke mevzuatlarından da örnekler sunularak bu ülkelerin uygulamaları tez kapsamına alınmıştır. Tezin hazırlanması aşamasında, konuya ilişkin yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanılarak doktrindeki çeşitli görüşlere ve uygulamadaki farklılıklara yer verilmiştir. Ayrıca, kapsamlı bir şekilde Yargıtay'ın konuya bakışı üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, yabancı hakem kararlarına karşı kesinleşme aşamasında başvurulacak kanunyolları aynı çalışma altında toplanmış olup, Türkiye'nin daha cazip bir tahkim merkezi olabilmesi açısından mevcut düzenlemelerde değişikliklere ihtiyaç olduğu gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the foreign arbitration decisions in international arbitration in the case of finalization, recognation and enforcement. The subject of the thesis was examined within the scope of the provisions of the Law of International Arbitration and international charters and evaluated according to the decisions of the Higher Court of Appeal on the matter. Additionally, there are samples from the laws of the other countries and their implementations are included in the thesis. During the preparation of the thesis, the different views in the doctrine and various implementations were included by using the domestic and foreign resources on the matter. The view of the Higher Court of Appeal stated in depth, too. As a result, the legal remedies which can be used during the phase of finalization of the foreign arbitration decision and which can be applied during the phase of recognation and enforcementl were gathered in the same study, thus, it was figured out that there must be changes in the current legislation in Turkey if it becomes a more attractive arbitration centre.