Basının gündem belirleme işlevi üzerine ampirik bir çalışma; yazılı basının 2009 yerel seçimlerine bakışının değerlendirilmesi
An emprical study about the press's agenda determining fuction; the evalvation of the print media's view abauot the 2009 local elections
  1. Tez No: 277054
  2. Yazar: KORAY KOPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Kitle iletişim araçları, gündelik yaşamımızın her alnına girmiş bulunmaktadır. Ve bu araçlar artık sadece bizim neleri tartışacağımızı değil, neleri nasıl tartışmamız olaylara ve sorunlara hangi açıdan bakmamız gerektiğini de belirlemektedir. Bu doğrultuda bu çalışma, gündem belirleme yaklaşımı çerçevesinde 2009 yerel seçim kampanyası sürecinde ulusal basının güç kazanma stratejilerini konu edinmektedir. Medyanın güç kazanma stratejilerini irdelemekteki amacımız ise, Türkiye'de seçimlerden sonra girişilen seçim tahlillerine ve seçimlerde medyanın konum alışını irdeleyen akademik yazına 2009 yerel seçimleri ile ilgili bir katkı sağlamak ve son otuz yıl içinde giderek siyasal hayatta daha fazla yer tutmaya başladığı söylenen medyanın konumunu anlamaya çalışmaktır.Basın, toplumu yönlendirme ve doğru bilgilendirmedeki işlevleri dikkate alınarak, yasama, yargı ve yürütmenin hemen ardından dördüncü bir güç olarak kabul edilmektedir. Teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir ivme kazandığı günümüzde, yazılı ve görsel basının önemi giderek artarken; tarafsız gazetecilik ilkelerinin korunması ?vazgeçilemez bir şart? haline gelmiştir. Basında tarafsızlık kavramı, öncelikle, haber ve yorum işlevleri açısından, basının tarafsızlığını; yani objektif olması gerekliliğini akla getiriyor. 4'üncü güç, hatta 1'inci güç olarak kabul edilen basının, demokrasiler içerisindeki, halk adına idareyi denetleme görevi, ancak bu tarafsızlık şemsiyesi ile mümkündür.Ne yazık ki, Türk basının, demokratik idarelerde büyük güçler atfedilen özelliğini hakkıyla yerine getiremediğini, bunun sebebinin de; Türk basının içerisinde bulunduğu ?sübjektiflik açmazı? olduğunu gözlenmiştir. Bu sübjektiflik açmazı bu araştırmamızda da kendisini göstermiştir.Ayrıca bu çalışmada, Hürriyet, Cumhuriyet, Yeni Şafak, Taraf gazeteleri üzerinde yapılan incelemeler neticesinde her gazetenin tarafını belli ettiği ve gündem belirleme gayreti içerisinde olduğu gözlenmiştir. Bu karşılık okuyucuların da gazete alırken tercihlerini kendilerine yakın gazeteler lehinde kullandıkları tespit edilmiştir.anahtar sözcükler:Kitle iletişim araçları,MedyaGündem belirleme,Siyasi partiler
Özet (Çeviri)
Tools of mass communication are diffused into all layers of our ordinary life. In today's world, the mass media does not only decide agendas and shape our debates but also dictates from which perspective we ought to interpret these agendas and what approaches we ought to adopt. In this context, this study surveys 2009 local elections and the media's role in the manipulation of news agendas as a strategem of political leverage. . Our primary objective in this academic survey of the intricate relation between media and politics is to gain an insight into how media's role in Turkish politics has transformed in the past years and how this transformation bears on the political process itself.In democratic societies, the media is dubbed the“fourth power.”As a tool of mass communication and information, media has an immense impact in social behavior and sentiments. This immense power qualifies media as major locus of democratic power, alongside the executive, the legislature and the judiciary. With the breathtaking pace of technological advancements, media assumes a growing significance in the political realm and editorial impartiality evolves into an indispensible element of the media. Editorial impartiality is analogous to unfettered access to objective and unbiased news and editorials. It is only hence that the democratic checks and balances could function: Without free and unbiased press, people cannot fulfil their role as a watchdog of the democratic institutions.Unfortunately, a thorough survey of Turkish press unveils that the editorial standards in Turkish media fall short of those required for a fair and proper democracy. The“subjectivity dilemma”of the Turkish press manifests itself in editorial biases and symptoms of this biased perspective can be easily traced in an academic context.This survey, particularly focusing on the daily newspapers Hurriyet, Cumhuriyet Yeni Şafak and Taraf demonstrates that all these media distort and manipulate their news and editorial content through the lens of their ideological stances. Consequently, these papers cater to largely to audiences already sympathetic to their ideological stances and hence serves to further deepen the rift between respective ideologies.Mass communicationMedia ManipulateLocal ElectionsPolitical Parties