Rat beynine transplante edilmiş glial tümörlerde CCNU'(1-(2-chloroethy)-3-cyclohexyl-1-nitrosurea)nun topikal uygulamasının lipid peroksidasyona etkisi
  1. Tez No: 27709
  2. Yazar: ŞEREFDEN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. FUAT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Rat beynine transplante edilen insan glial tümörleri üzerinde topikal CCNU uygulamasının lipid peroksidasyona olan etkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışmada 22 rat kullanılmıştır. Her bir rattan elde edilen normal, ilaçlı normal, tümör, ilaçlı tümör dokularında MDA nmol/mg doku değerleri ölçülmüş ve istatistiki kıyaslaması yapılmıştır. Lipid peroksidasyon tümör dokularında normale kıyasla yüksek bulunmuştur (T=0, p0,05). CCNU uygulanan normal beyin dokusunda lipid peroksidasyon artışının hücresel koruyucu sistemler üzerindeki inhibitor etkiyle mi yada radikal oluşumunu başlatmak şeklinde mi olduğunun anlaşıla bilmesi için daha ileri çalışmaların gerektiği inancındayım. - 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of topical CCNU treatment on lipid peroxidation o glial tumors of man transplanted on rat brain was investigated in 2S rats. In normal, CCNU + normal, tumor and CCNU + tumor tissue; MDA levels were measured and compared statistically. Lipid peroxida tion has been found high in tumor tissues in respect to the controls (T=0, p0,05). It has been concludec that further studies have to be performed in order to find out whet her increases in lipid peroxidation on CCNU treated normal brair tissues is a result of the inhibitory effect on cellular defence systems or promotion of free radical production. - 38 -