Rat beyninde yüksek doz radyasyonla oluşan akut hasara karşı melatonin ve diklofenak'ın koruyucu etkisi
Protective effects of melatonin and diclofenac against high dose radiation-induced acute brain injury in rats
- Tez No: 341925
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEMEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmayla yüksek doz radyasyonun beyinde oluşturduğu oksidatif stres ve akut inflamasyonu melatonin ve diklofenak ile engellemeyi amaçladık. Çalışmaya 40 adet Wistar-Albino cinsi erişkin (180-220 gr) erkek rat dahil edildi. Kontrol (K) grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. Radyasyon (R) grubuna 70 Gy tüm vücut radyasyon verildi. Melatonin+Radyasyon (M) grubuna radyasyon uygulamasından önce 5 gün boyunca 100 mg/kg ip. Melatonin uygulandı. Diklofenak+Radyasyon (D) grubuna radyasyon öncesi 8 mg/kg Diklofenak oral verildi. Melatonin+Diklofenak+Radyasyon (MD) grubuna radyasyon öncesi 100 mg/kg ip. Melatonin ve 8 mg/kg Diklofenak oral verildi. Radyasyon uygulamasından 48 saat sonra doku ve kan örnekleri alınarak analizlerde kullanıldı. Alınan beyin dokularından hazırlanan homojenatlarda GSH, GSH-Px, GSH-R, Trx, Trx-R ve TBARS analizleri çalışıldı. Serumlarda ise CRP çalışıldı. Ayrıca beyin dokuları histopatolojik olarak ta incelendi. GSH, Trx, Trx-R ve CRP sonuçları istatistiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the preventive effects of melatonin and diclofenac against oxidative stress and acute inflammation induced by high-dose radiation in rat brain. Adult male (180-220 g) albino Wistar rats were randomly divided into five groups. Control group did not receive any administration. In radiation group, rats were subjected to dose of 70 Gy from LINAC. In melatonin group, five days prior to irradiation, animals received melatonin daily (100 mg/kg body weight i.p.). Diclofenac group received diclofenac daily (8 mg/kg body weight orally), five days prior to irradiation. Melatonin+diclofenac group received melatonin along with diclofenac, five days prior to irradiation. Tissue and blood samples were collected 48 hours after irradiation. Oxidative stress was assessed by determining reduced glutathione (GSH), thioredoxin (Trx) and thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) levels, and alteration in antioxidant enzymes such as glutathione peroxidase (GSH-Px), glutathion reductase (GSH-R) and thioredoxin reductase (Trx- R) in brain tissues of all groups. Serum C-reactive protein levels were determined to assessment of acute inflammation. Also, brain tissues were investigated histopathologically.