Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de sosyal politika uygulamaları içinde, risk grupları üzerine bir değerlendirme
An evaluation on the risk groups in social policy applications in the European Union and Turkey
  1. Tez No: 277091
  2. Yazar: TAN BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENEL AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 697
Özet
Dünyada her ülkede her toplumun kendine ait özgün bir yapısı vardır.Farklılıklar, içinde bulunulan şartlarla kendisini şekillendirir. Gelişmiş,endüstrileşmiş ve zengin olarak kabul edilen veya gelişmemiş ülkeler arasında dahibüyük farklar vardır. Ülkeler kendilerine göre düşünsel anlamda, kültürde, sosyalentegrasyonda, dayanışmada farklı patikalar izlemiş olabilirler.Dünyada düşünsel anlamda toplumları etkileyen akımlar her yerde aynıdeğildir. Gelişmişlik dereceleri aynı olan ülkelerde dahi değişkenlikler vardır. Herülkede görülen farklı toplumsal yapı, farklı davranış kalıplarını yaratır. Statügrupları, dışlanma, yoksulluk, ayrımcılık bunun neticesi olarak ortaya çıkar.Yaşamımızda fizyolojik, ruhsal, sosyo-ekonomik nedenlerden ötürü, üretimsürecinde çeşitli risklerle karşılaşma olasılığı yüksek, özel önem gösterilmesi gereklirisk grupları bulunmaktadır. Çocuk, genç, yaşlı, özürlü ve kadınlar gibi toplumyelpazesi üzerinde yerlerini almış kişiler de, farklı etkilenim altındadır. Özel olarakkorunması gereken bu grupların, toplumsal yaşam içinde çok daha geniş birperspektifle öncelikli olması, söz konusu risk gruplarına yönelik geliştirilecek sosyalpolitikaların da bu yaklaşım çerçevesinde bütünsel olarak ele alınması gerekmektedirAvrupa Birliği ülkeleri yıllar boyunca, ayrımcılık ile mücadele etmek içinbildirgelere, bilgilendirme kampanyalarına ve başka araçlara, özellikle halkın bilinçdüzeyini arttırmak için tasarlanmış tedbirlere başvurmuştur. Fakat yasal bir temelinolmayışı nedeniyle Avrupa Birliği daha ileriye gidememiştir.Bu çalışma dışlanmış, ayrımcılıkla karşılaşmış, çocuk, genç, yaşlı, özürlü vekadınlar gibi risk gruplarını oluşturan kişilerin öncelikli olarak korunmasını ve sosyalpolitikaların yaklaşımları çerçevesinde bütünsel olarak ele alınmasınıdeğerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Every nation and society in the world has its own characteristics. Thesecharacteristics vary based on the conditions within each society. There are manydifferences among the developed, industrialized and wealthy nations. Thesedifferences exist among the underdeveloped nations as well. Each nation may havefollowed different routes in their thought processes, social integration, culture andsolidarity.The developments that affect societies are different throughout the world.Even in the most evolved nations developmental differences have affected socialstructure. The varied social structures seen among many nations have resulted in avariety of behaviors in society. These behaviors have created status groups withinthe social structures and have resulted in poverty, exclusion and discrimination.There are certain groups within society that face risks in the productionprocess due to socio-economic, psychological or physical reasons. Women, children,youth, elderly and people with disabilities represent the groups facing increasedrisks. They are negatively affected and therefore treated differently in society. Thesegroups require special attention and should be considered as a priority in society aswell as in all social policies that are created for the risk groups.The European Union countries have been attempting to protect these at riskgroups and prevent poverty, exclusion and discrimination in society by increasingpublic awareness through informational campaigns. However, due to the lack of legalgrounds the European Union has made limited progress on these issues.This study contains excluded and discriminated women, children, youth,elderly and people with disabilities and evaluates these risk groups under socialpolicy context.