Tercüman-ı Hakikat gazetesine göre 1914'te Balkanlar
Tercüman-ı Hakikat newspapers in 1914, according to the Balkans
  1. Tez No: 277121
  2. Yazar: AHMET KEMAL ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EKİNCİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnceleme konumuz, İttihatçıların yarı resmi yayın organı olarak bilinen Tercüman-ı Hakikat Gazetesine göre 1914'te Balkanlardır.Medeniyetin iki eski karası, Asya ve Avrupa arasında geçiş yolu mahiyeti taşıyan Balkan coğrafyası çağların gereklerine göre çeşitli fırtınalara sahne olmuş ve pek çok tarihçinin de ittifak ettiği bir sözle adeta insanlık tarihinde bir kaynar kazan niteliği taşımıştır. Halen de bu konumunu korumaya devam ediyor. Bu sonucun 1914 yılındaki vesilesi, Balkanlıların milliyetçilik akımı ve Balkan coğrafyasının jeopolitik öneminin gerektirdiği Balkanlara hâkim olma düşüncesiyle birbirlerine girmeleri ve sömürgecilik anlayışının bir gereği büyük devletlerin Balkan pastasından hak ettikleri payı alma düşüncesi ile Balkanlar ve Balkanlılar üzerindeki açık ve gizli siyasi manevraları, bahsi geçen gazete dokümanları incelenerek anlatılmaya çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler1. Adalar2. Dretnot3. Göç4. Epir5. İttifak
Özet (Çeviri)
Our object of study is the Balkans in 1914 according to the ?Tercüman- ı Hakikat? newspaper, which is known as the semi-official press organ of the Ittihadists (Unionists).Balkan geography, having a passage between the two former lands of civilasation -Asia and Europe, had been the scene of the various storms according to the requirements of the ages and nearly become a boiling cauldron in the human history with the alliance of many historians. It still continues to maintain this position. The reason of this result in 1914 -the falling into confusion of the Balkanians with the idea of having the Balkans because of nationalism and its geopolitic importance; and the major states? overt political maneuvers and detection on the Balkans and Balkanians with the idea of getting their deserved share from the Balkan pie as a result of the colonialism concept has been tried to be explained by examining the mentioned newspaper documents.Keywords1. Islands2. Dreadnought3. Migrate4. Epirus5. Alliance