Yabancıların Türkiye'de taşınmaz mal edinmeleri
Real estate acquisition of foreigners in Turkey
  1. Tez No: 277141
  2. Yazar: PINAR BÜYÜKYARIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Araştırmanın konusu ?Yabancıların Türkiye'de Taşınmaz Mal Edinmeleri? olup , bu araştırmada ağırlıklı olarak yabancı gerçek kişilerin durumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Fakat bunun yanı sıra yabancı tüzel kişilere ilişkin düzenlemeler de ayrıntıya girmeden ele alınmıştır.Araştırmada amaçlanan , mülkiyet hakkı gibi çok önemli bir hakkın yabancı sayılan kişilere tanınmasının, son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerdeki değişikliklerle, hangi ölçülerde olması gerektiği konusunda bilgi vermektir. Çünkü günümüzde uluslararası ilişkiler her alanda artmakta olup, yabancıların, taşınmaz mal mülkiyeti ve buna ilişkin tasarruflarda bulunma konusunda da talepleri azımsanmayacak ölçüdedir.Bu nedenle konunun tarihi gelişiminden başlayarak şu an ki mevcut düzenlemeye gelene kadar konuyla ilgili yapılan tüm mevzuat değişiklikleri, Anayasa Mahkemesi kararları, uygulamadaki olaylar ve aksaklıklar, bu konudaki verilmiş yargı kararları, basılı eserler ve makaleler yardımıyla ele alınmıştır.Sonuç olarak varılan nokta ise uluslararası hukukta yabancı ve vatandaşın eşit duruma getirilmesi anlayışının giderek etkin hale geldiği ve bu bağlamda yerel mevzuatlarımızda da, bazı sınırlamalar korunarak, serbest bir düzenleme getirilmeye çalışıldığıdır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is about real estate acquisition of foreigners in Turkey. In this research, it is basically aimed to give information about real person?s acquisitions. Besides that, regulations about legal persons are also handled.In this research it is aimed to give an information about what should be the right of property?s limit that given to foreigners, according to legal regulations. Because of the increasing international relations in every area, foreigner?s demands on real estate and similar acquisitions should not be disdained.Therefore, from historical development to present regulations, all the legal amendments, constitutional changes, circumstances and defects in practical area are handled with the assistance of civil jurisdictions, books and articles.In conclusion, in international law, the idea of balanced positions of citizen and foreigner becomes effectively. In this context, while some restirictions are executing, free regulations are trying to be applied according to our legal regulations.