Mücbir nedenle iş sözleşmesinin feshi, hüküm ve sonuçları
Termination of employment contract with force majeure
  1. Tez No: 277140
  2. Yazar: BURCU ÇİÇEKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İş sözleşmesi kişisellik özelliği ağır basan bir sözleşmedir. Bu nedenle mücbir neden, Borçlar Hukukundan farklı olarak İş Hukukunda doğrudan sözleşmeyi sona erdiren bir neden olmayıp; işçiye ve işverene şartların oluşması halinde haklı nedenle fesih imkanı tanıyan bir nedendir. Mücbir nedenle iş sözleşmesi kendiliğinden sona ermediğinden hüküm ve sonuçları bakımından da farklılıklar ortaya çıkmaktadır.Yüksek lisans tezimiz de biz de mücbir neden kavramını ve bunun Borçlar Hukukunda ve İş Hukukunda meydana getirdiği sonuçları açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The overriding feature of the employment contract is an agreement privacy. So force majeure in Law of Obligations, unlike Labor Law, is not directly cause the termination of the contract; the employee and the employer in case of circumstances will justify a reason to recognize the possibility of termination. Force will automatically terminate the employment contract has not yet ruled, and the results in terms of differences emerge.Our thesis in the Master's,we tried to explain the concept of force majeure and the results caused Obligations Law and Business Law.