Orta derecede alkol alımının lipoproteinler ve karaciğer fonksiyon testleri üzerine olan etkilerinin araştırılması
Effects of moderate alcohol intake on lipoproteins and liver functions tests
  1. Tez No: 27716
  2. Yazar: M. RAMAZAN ŞEKEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS AKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
6. ÖZET Bu çalışma, Konya ve çevresinde yaşayan 23-51 yaşları arasında (ortalama 37.74), hayatında hiç alkol içmeyen 58 sağlıklı erkek kişi ile 21-61 yaşlan arasında (ortalama 36.78) en az iki yıldan beridir orta derecede alkol içen 73 sağlıklı erkek şahıstan oluşan toplam 131 kişi üzerinde gerçekleştirildi. Her iki grupta kan etil alkol, total kolesterol, HDL-kolesterol ve alt grupları, LDL-kolesterol, trigliserid, fosfolipid, apo A-I, total testosteron, amonyak, protein, albumin, SGOT, SGPT ve plazma kolinesteraz tayinleri yapıldı. Alkol grubunda etil alkol, amonyak, trigliserid ve apo A-I düzeylerinin kontrollere göre yükseldiği, total kolesterol, LDL-kolesterol, protein, albumin ve plazma kolinesterazının düştüğü tesbit edildi. İki gruba ait diğer parametreler arasında önemli bir fark görülemedi. Bulgularımız literatür bulguları ışığında tartışıldı. Sonuçta, orta derecede alkol alımının bile karaciğer fonksiyonlarını önemli oranda bozduğu görüldü. Alkolün, koroner kalp hastalığı riskini azaltma bakımından faydalı görülen total kolesterol ve lipoprotein metabolizması üzerindeki etkilerinin çoğunlukla karaciğer fonksiyonlarını bozmasından kaynaklandığı anlaşıldı. Böylece alkolün koroner kalp hastalığı riskini azalttığı tarzındaki düşüncelerin kesinlik kazanmadığı, daha detaylı araştırılması gerektiği ve alkolün karaciğer üzerine olan menfi etkilerinin bu tip müsbet sayılabilecek etkilerinden hem daha önce geldiği, hem de daha ağır olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
71 EFFECTS OF MODERATE ALCOHOL INTAKE ON LIPOPROTEINS AND LIVER FUNCTIONS TESTS SUMMARY This study was carried out on totally 131 subjects living in Konya and surroundings, 58 were healthy non-drinker men aged between 23- 51 years (mean 37.74) and 73 were drinker men aged between 21-61 years (mean 36.78) and drinking, at least, for two years. Blood ethyl alcohol, total cholesterol, HDL-cholesterol and its subfractions (HDL2 and HDL3), LDL-cholesterol, triglyceride, phospho lipid, apo A-I, total testosterone, ammonia, protein, albumin, SGOT, SGPT and plasma cholinesterase of both groups were determined. Ethyl alcohol, ammonia, triglyceride and apo A-I levels of alcohol group were increased while total cholesterol, protein, albumin and plasma cholinesterase levels were decreased. There was no signifi cant difference between the other parameters of both groups. Our findings were discussed in view of literature findings. As a result, it was found that moderate alcohol intake significantly altered liver functions. The changes in total cholesterol and lipoprotein me tabolism which are thought to reduce the risk of coronary heart disease were thought to be mainly due to the alternations in liver functions. Thus, it was concluded that belief such as alcohol reduces coronary heart disease was not confirmed, and needs to be investigated in more detail. Also, the negative effects of alcohol on liver both predominates and more evident than its useful effects.