Sağlam ve üremili şahıslarda eritrosit glutatyon redüktaz aktivitesine etkisinin incelenmesi
The Effect of fad on erythrocyte glutathion reductase in uremic petients and healthy controls
  1. Tez No: 27717
  2. Yazar: ZEKİ ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS AKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
6. Ö Z E T Bu araştırma; yaş ortalaması 39(19-67) olan 25 sağlam şahıs ile, yaş ortalaması 39(17-60) olan 24 kronik renal yetersizlikli hastadan v/enöz kan alınarak Hb, üre, hemolizat hemoglobini, eritrosit fragilite ve Erit rosit Glutatyon Redüktaz aktiviteleri (FAD'li ve FAD1 siz olarak) ölçüldü. % satürasyon ve % aktivasyon hesapları yapıldı. İki gruba ait aynı parametreler arasında“t”testleri ve bazı parametreler arasında korelasyon hesapları yapıldı. Her iki grup arasındaki bütün“t”testi sonuçları istatistik! yönden önemli bulundu. Aynı grubun bazı farklı parametreleri arasında yapılan korelasyon hesapları, kontrol grubunda birisi hariç (Akt.C-?o satürasyon), istatistik! açıdan önemsiz iken; hasta grubunda bütün korelasyonlar istatistik! bakımdan önemli idi. Kronik renal yetersizlikli hastaların plazmalarında bulunan oksitleyici ajanlar, azotemi ve mevcut asidozdan dolayı, oluşan metabolik stress sonucu meydana gelen renal aneminin önlenmesinde bu hastalara verilecek B"-vitamininin (riboflavin ) yeterli bir etken olamayacağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF FAD ON ERYTHROCYTE GLUTATHION REDUCTASE IN UREMIC PATIENTS AND HEALTHY CONTROLS SUMMARY In this study, hemoglobin, urea, hemoglobin in he- molysate, erythrocyte fragility and erythrocyte glutat hione reductase activity (in the presence and absence of FAD) were determined in 24 patients with chronic re nal failure (age range 17-60 yr) and in 25 healthy sub jects (age range 19-67 yr). The percentages of satura tion and activation were calculated. The student's t-test for the same parameters in two groups and correlation analyses were performed. The t-test results showed statistical significance in all parameters of both groups. The correlation analyses showed no significance in controls except Act. C-Saturation % and significant results in patients for all parameters tested. It was concluded that the administration of ribo flavin ( vitamin-B" ) has no effect on prevention of renal anemia occuring in patients with chronic renal failure, which is caused by oxidant agents present in the plas ma, azotemia, acidosis, and metabolic stress.