Bütüncül bir model olarak ahiliğin girişimcilik boyutunun zihniyet temelleri
The mentality basics of entrepreneurship in holistic model of akhism
  1. Tez No: 277184
  2. Yazar: ÖMÜR TOKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, History, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsanlık, tarih boyunca hep mükemmel toplumun peşinde koşmuştur. Türk-İslam Medeniyeti dengeli fert ve dengeli toplumu sağlayarak mükemmele yakın bir toplumun en güzel örneği olan Ahiliği bundan yüzyıllar önce oluşturmuştur. Türk insanının öz değerleri olan akıl, ahlak ve çalışmayı tasavvuf eğitimi ile harmanlamış bir ekonomik ve sosyal model olan Ahilik Kurumu insanlığın refah arayışını temin için sosyal hayatı her yönüyle kucaklamıştır. Ahi Evran'ın insanlık âlemine miras olarak bıraktığı ve Anadolu'da yaşayan bütün insanların gurur kaynağı olan Ahiliğin daha iyi anlaşılmalı ve yeniden kurum ve kurallarıyla canlandırılıp insanlığa armağan edilmelidir. Burada karşımıza zihniyet kavramı çıkmaktadır. Toplumsal yapıdaki bütün kesimlerin sahip olduğu değer yargıları, tercihler ve eğilimlerin hepsini açıklayan zihniyet aslında toplumların hayat tarzını belirleyen düşünce yapısıdır ve bu hayat tarzı ile zihniyet arasındaki ilişki de toplumun bilgi hiyerarşisini ve kültür unsurlarını belirler. Ahinin zihniyet yapısının tam olarak anlaşılabilmesi, zihniyetin oluşmasını sağlayan unsurların neler olduğu, içinde yaşadığı toplumun bilgi hiyerarşisi ve kültürünün iyi idrak edilmesi ile sağlanabilir. Fakat bu kurumu ve yetiştirdiği fert olarak Ahiyi tam anlayabilmemiz için Batı Avrupa pozitivist düşüncesinden sıyrılarak incelemelerde bulunmamız gerekir.
Özet (Çeviri)
Humanity throughout history has always tried to create a perfect society. Akhism is an example of a perfect society. It has created by Turkish-Islamic Civilization centuries ago. Turkish-Islamic Civilization has achieved this creation with a balanced individual and balanced society. Mental, moral and work are the core values that the Turkish people have .When the mysticism blended with these values Akhism appears as an economic and social model. The Akhism institution is an inheritance of Ahi Evran to the world's humanity. Akhism should be better understood than institutions and rules should be portrayed as a gift to humanity. The concept of mentality we are up against here. The mentality describes all of the segments of social structure's values, preferences and trends. The mindset of society is the mentality which determines the actual lifestyle the relationship between lifestyle and mentality determines the society's culture elements and hierarchy of information. If we want to understand the structure of the Ahi?s mentality firstly we can realize what are the elements that allow the creation of the mentality, society's culture elements and hierarchy of information. If we want to understand this instution and its individuals Ahi we must be left the Western European positivist thinking.