Futbol karşılaşmalarına ilişkin yayın haklarının hukuki niteliği
Legal characteristic of broadcasting rights related to football competition
  1. Tez No: 277351
  2. Yazar: SİMGE AYBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Radyo-Televizyon, Spor, Law, Radio and Television, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Son yıllarda dünyada ve ülkemizde hızlıca ekonomik değeri artan futbol yayın haklarının pazarlanması spor hukukunun en rağbet gören meselesi olmuştur. Bir süre hukuk tarafından düzenlenmesi zaman alan yayın haklarının devri, daha çok içtihadlarla denetlenmiştir.Ülkemizde yayın hakları havuz sistemi olarak Türkiye Futbol Federasyonu tarafından pazarlanmakta ve bu durum zamanla yayın hakkı sahibinin kim olduğu ve yayın haklarının hukuki açıdan nasıl korunabileceği sorusunu ortaya çıkarmıştır. Bu soruların yanıtını bulmak için yayın haklarının maddi hukuki değeri ile yayın hakları sözleşmesinin hukuki niteliği; Türkiye Futbol Federasyonu'nun ilgili mevzuatı çerçevesinde ve yurtdışı uygulamalarına yer vererek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, increasing of economic value of football broadcasting rights in the world and our country is one of the most popular issues of sports law. For a period of time, law didn?t regulate this issue but it was controlled by the court decisions.In our country, the broadcasting rights are being marketed as the pool system by the Turkish Football Federation and this situation aroused the question of ?who has the ownership of the broadcasting rights and how could be the broadcasting rights are protected?. In order to find the answers of these questions, legal value of the material broadcasting rights and broadcasting rights contract was examined in the framework of the relevant Turkish Football Federation legislation and in accordance with the international practices.