Şirket birleşmelerinde ekonomik sinerjinin ve performansın muhasebe kayıtları yöntemiyle analizi: İMKB örneği
The analysis of economic synergy and performance of corporate mergers through accounting records method: İMKB case
- Tez No: 277352
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÖRÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Şirket birleşmeleri ve/veya satın almaları sonrasında meydana gelen ekonomik sinerjinin ve performansın değerlendirilmesi önem kazanıyor çünkü söz konusu birleşme veya satın almaların amaca hizmet edip etmediği gerek literatürde gerekse iş dünyasında halen tartışmalıdır. Bu tezin amacı şirket birleşmelerinin ekonomik sinerjinin ve performansın Türkiye örneğinde analiz edilmesidir. Türkiye'deki şirket birleşmelerinin ekonomik sinerjisi ve performansının nasıl bir trend izlediği sorusunun cevabını arayan bu araştırmada şirket birleşmelerinin teorik ve tarihsel arka planı, Türkiye'deki şirket birleşmelerinin muhasebe kayıtları yöntemiyle performans değerlendirmesi ve performans değerlendirilmesi sürecinde kullanılan faktörlerin içinde (likidite, karlılık, faaliyet, finansal yapı) hangi rasyoların belirleyici olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The analysis of the economic synergy and financial performance following the corporate mergers to determine whether the action serves the intended purpose or not, has been gaining importance because of the continuing discussions both in the corporate world and the academic circles. The purpose of this thesis is to analyse the enonomic synergy and financial performance of the corporate mergers specifically in the case of Turkish companies. This research investigates the trends of the merger activities in Turkey through theoretical literature review and historical background and more specifically through accounting records and application of extensive statistical analysis to identify the determining ratios such as liquidity, profitability, operational, and financial structure ratios.