Çukurovanın taban ve kıraç koşullarında değişik kökenli bazı Triticale hatlarının verim ve verim öğeleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 27740
  2. Yazar: MEHMET YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
-III- ÖZ Bu çalışmada, farklı kökenli 22 triticale hattının verim ve verim unsurları, Çukurova bölgesinde halen yaygın olarak yetiştirilen SERî-82 ekmeklik ve BALCALI-85 makarnalık buğday çeşitleri ile kıyaslanarak, bu ürünlerin yerine yetiştiri lebi İme olanakları araştırılmış ve bölgenin taban ve kıraç koşullarına uygun bazı triticale hatları belirlenmiştir, özellikle GRF// MERINO /MUS triticale hattı kıraç koşullarda, bölgede yaygın olarak yetiştirilen ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerine göre daha iyi bir performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT This research was done with 22 triticale lines which were all different origins and wheat cultivars which are commonly cultivated in Çukurova region, common wheat cult i var SERÎ-82 and durum wheat cultivar BALCALI-85. Their yield and yield components were compared each other. So that which triticale lines could grow instead of wheat cultivars under lowland or upland conditions of Çukurova region were researched with this study. At end of this study, some triticale lines especially triticale line GRF/ /MERINO /MUS had more performance than common and durum wheat cultivars which were commonly grown under upland of Çukurova condition.