Çukurova koşullarında üç farklı renklerdeki gelinduvaklarının (bougainvillea ssp.) değişik zamanlarda çelikle üretimi
- Tez No: 2756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
- 35 - 6. ÖZET Bu deneme 1986-1987 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Araştırma Alanında yürütülmüştür. Denemede Çukurova Böl gesinde bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılan Bou- gainvillea glabra ve Bougainvillea spectabilis * in kök- lenme durumları ele alınmış t ir. Baş t a turuncu renkli olmak üzere her üç tür gelinduvağının üretiminde güç lükler bulunmaktadır. Tohumla üretilme olanağı olmayan bu bitkilerin çeliklerinin köklendir ilmesi zor olarak bilinmektedir. Çalışmada çelik alma ve dikim zamanları nın, türlerin ve dikim yerlerinin gelinduvağı çelikle rinin köklerime leri üzerine etkileri karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuştur. Deneme faktöryel tertipte tesadüf parselleri deneme planına göre kurulmuş tur. Çeliklerin sürgün ver me ve köklenme zamanları ayrı ayrı kayıt edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar özetle şöyle dir : Açık alanda aylara göre yapılan dikimlerde en fazla ortalama köklenme Mayıs' ta #33.33» Nisan* da #24.41, Mart' ta #23.30 oranında bulunmuştur. Serada en fazla köklenme Şubat* ta #100, Ocakta #94.42 ve Ara lık' ta #92.22 oranında olmuştur. Araştırma sonunda bütün türler için en fazla köklenme sağlanan zamanlar açık alanda sırasıyla Mayıs, Nisan ve Mart ayları olmuştur. Cam serada ise sırasıyla Şubat, Ocak ve Aralık aylarıdır.- 36 - Türler içinde en fazla köklenmeyi mor çiçekli ge-r linduvağı sağlamış tır. Bu türde en fazla köklenme açık alanda Mayıs 'ta $40 oranında o lmuş tur. Serada ise Aralık ve Şubat aylarında $100 köklenme görülmüş tür. Daha sonra en iyi köklenme kırmızı çiçekli gelinduvağında açık alan da en fazla Mayıs ayında $30, Serada ise Şubat ayında $100 oranında köklenme olduğu görülmüştür. Turuncu çiçek li gelinduvağında en fazla köklenme açık alanda Mayıs ayında $30, serada ise Şubat ayında $100 oranında olmuş tur.
Özet (Çeviri)
- 37 - SUMMARY This research was carried out at the Research Field of Landscape Architecture Department, Faculty of Agriculture Çukurova University in between 19 86 -19 87. Bougainvillea glab ra and Bougainvillea spectabilis were the material of this trial which are used as ornamental plant at house gardens in Çukurova region. It is known that the propagation of Bou gainvillea cuttings, especially orange color species are hard to rooting. It's not able to propagate from seed because of sterility. In this research cuttings were prepared in different times and three different color Bougainvilleas were rooted in greenhouse and field conditions. The research was set up according to Factorial Arrangement Coincidence Plots Desing.Rooting and shooting times of cuttings were recorded. The summary of the results are below î In the field conditions according to the moths, the highest rooting percentages are Kay 33.3 $, April 24.4 f, March 23.3 f>. In the greenhouse the highest rooting per centages are 100 f February, 94.4 f January, 92.2 fo Decem ber. The purple color Bougainvillea sp. gave the best result both in the greenhouse and in the field conditions. The highest percentages in the field are 40 f May and in the greenhouse December and February 100 $.In the red co lor species rooting percentages are in the field 30 f> and in the greenhouse 100 f> February. The orange color species percentages in the field 30 f>, in the greenhouse 100 f> February.