Gökçeada tarım işletmesi topraklarının oluşu, önemli fiziksel, kimyasal özellikleri ve sınıflandırılması
  1. Tez No: 27739
  2. Yazar: OĞUZ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZ Bu çalışmada Gökçeada Tarım işletmesi topraklarının oluşu, önemli fiziksel, kimyasal ve morfolojik özellikleri araştırılarak toprak taksonomisi ve FAO/UNESCO sistemlerine göre sınıflandırılmıştır. Çalışma alanında, 5 ayrı fizyografik ünite üzerinde oluşmuş 19 farklı toprak serisi saptanarak tanımlanmıştır. Çalışma alanında yer alan toprakların büyük çoğunluğu AC horizonlu ve orta - ince tekstürlü olup organik madde ve kireç içerikleri düşüktür. Yüksek arazilerde oluşan topraklarda erozyon etkisinde kalmayanlarda A, B ve C horizonları gelişmiş bulunmaktadır. Çalışma alanı toprakları Toprak Taksonomisine (1975) göre Entisol, tnceptisol. Alfisol, Vertisol ordolarında FAO/UNESCO (1974) göre Fluvisol, Cambisol, Luvisol, Vertisol ve Ranker olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
-VIII- ABSTRACT In this research the formation of the soils were studied by determining their physical, chemical and morphological properties of the Gökçeada State Farm. Classification was done according to the Soil Taxonomy and FAO/UNESCO. 19 soil series formed on 5 different physrographic units were determined and defined the study area. The majority of the soils of the study area are very young having AC horizons, fine - medium texture, low organic matter and low calcium carbonates contents. Classification of the soils series revealed presence of Entisols, Inceptisols, Alf isols and Vertisols (USDA, 1975). According to the FAO/UNESCO (1974) soils determined were Fluvisols, Cambisols, Luvisols, Vertisols and Rankers.