Uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadele Hatay ili örneği
Fight against drug trafficing the Hatay example
- Tez No: 277407
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Public Administration, Sociology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Uyuşturucu kaçakçılığı, son yıllarda ülkemizin ve dünyanın en önemli gündem maddelerinden birisi olmuş¬tur. Sebep olduğu siyasal, ekonomik, sosyal ve güvenlik so¬runları yüzünden, kaçakçılık ve organize suçların toplum hayatına yönelik olumsuz etkileri giderek artmaktadır. Toplumu her yönüyle olumsuz yönde etkileyen bir sorun halini alır. Kaçakçılık ile mücadelede uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadelede herkese görevler düşmektedir. Onunla mücadele eden kamu kurumlarının yanında sivil toplum kuruluşları da etkin bir şekilde mücadelelerini sürdürmektedir.Dünyada yoğun olarak uyuşturucu trafiğinin yaşandığı, Ortadoğu ülkeleriyle bağlantının gerçekleştiği Hatay Cilvegözü sınır kapısı büyük önem taşımaktadır. Bu kapının kontrol altında tutulup uyuşturucu kaçakçılığını önleyici tedbirler alınması uygun olacaktır. Bu nedenle yapılan bu araştırmada Hatay ilinden yola çıkarak Cilvegözü sınır kapısında görevli kolluk kuvvetleri ile mülakat tekniği kullanılmış, sınır kapılarında uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadelede ne gibi önlemlerin alındığı, bu önlemlerin yeterli olup olmadığı, uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadelede ortaya çıkan sorunlar araştırılarak, Hatay İline ait istatistiki veriler ve belgeler kullanılarak daha etkin bir mücadele için neler yapılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drug Trafficing has become one of the most important hot topics in our country and in the world. Drug Trafficing and organized crimes has an increasing bad effect on community life, because of the political, social, economical and security problems. Smuggling has made the worst effect on community life. Fight against drug trafficing, especially drug smuggling, is a civic duty. Beside govermental organizations, non-govermental organizations are fighting against drug trafficing.Hatay Cilvegözü border gate which is the very last connection point to the Middle East has a great importance, because of the high density of the drug trafficking. It is considered that precautions and other additional actions has to be done in order to control and prevent drug trafficking. This research contains interview with Hatay Cilvegözü Border Gate?s law enfrocement officers about precautions on drug smuggling, efficiency on drug smuggling and problems at fighting against drug smuggling. Interviews and Hatay?s statistical data combined and what other activities or updates can be done to fight against drug trafficing considered.