Terör ? medya etkileşimi: 27 Nisan 2009 İstanbul Bostancı operasyonu
Terror ? media interactivity: the operation on April 27th 2009 in Istanbul Bostancı
  1. Tez No: 277406
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇEKÇEKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Terörizm, modern çağın en büyük güvenlik sorunlarından biri olmasının yanı sıra, hükümetler üzerinde yarattığı baskı ve toplumda oluşturduğu korku ve panik ortamı nedeniyle de gündemi etkileyen bir olgu haline gelmiştir. Siyasi nedenlerle tanımı konusunda halen uzlaşma sağlanılamamış olmasından etkin bir biçimde faydalanarak varlığını sürdürmekte, gelişen teknolojiden de faydalanarak kitleleri tehdit altında tutmaktadır. Bu süreçte kitle iletişim araçları da terörle ilgili haberleri, doğasına uygun olarak sansasyonel bir biçimde kitlelere sunmakta, bilinçsiz olarak da olsa terörizmin amaçlarına hizmet etmektedir.Medyanın terörizme nasıl alet edildiğinin konu alındığı bu çalışmada, terör haberlerinin sunulup sunulmamasından ziyade, nasıl sunulması gerektiği tartışılacaktır. Çalışmanın ana fikri, medyada yer alan terör haberlerinin terörizmin amaçlarına hizmet etmeden sunulması gerektiğidir. Konu ile ilgili olarak 27 Nisan 2009 günü İstanbul Bostancı'da polis tarafından bir terör örgütünün hücre evine düzenlenen operasyonun yüksek tirajlı ulusal gazetelerde nasıl haber yapıldığı içerik analizi yöntemiyle incelenecek bu doğrultuda çıkarım ve öneriler getirilecektir.
Özet (Çeviri)
In addition to being one of the greatest security problems of modern age, terrorism has become a fact that affects agendas because of the pressure on governments and the ambience of fear and panic among public. Terrorism subsists by taking advantage of lack of consensus about its definition by political reasons and it?s threatening crowds by taking advantage of emerging technologies. By its very nature, the mass media, even unconsciously serve some private ends of terrorism while presenting red hot news about terrorism to the crowds.In this study which subjects how media is made a cat's paw of terrorrism, the point is not whether the news about terrorrism is presented, but how it must be. The main idea of this study is the necessity of presenting news about terrorrism without serving terrorist aims. At least some outcomes and advices will be achieved by examining national newspapers with high circulation by content analysis methodology how a police operation to the cell of a terrorist organisation on April 27th 2009 made news.