Seçme şiirleriyle Özbek şair Şevket Rahman
Selected poems Uzbek poet Şevket Rahman
- Tez No: 277426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KORAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada Çağdaş Özbek edebiyatının güzide şairlerinden olan Şevket Rahman, hayatı, eserleri ve seçme şiirleriyle tanıtılmaya çalışılmıştır. Şairin 1984 yılında yayınlanan Açik Künler ve 1986 yılında yayınlanan Uygak Tağlar adlı şiir kitaplarından alınan şiirleri bu çalışmanın temelini teşkil etmiştir.Çalışma kapsamında Şevket Rahman'ın bu iki kitabındaki bazı şiirler Latin alfabesine aktarılmıştır. Latin harfleriyle gösterilen şiirler çalışmada ikinci bölümde yer almıştır. İnceleme yapılırken Acik Künler kitabındaki tüm şiirler alınırken Uygak Tağlar adlı şiir kitabından ilk dokuz şiir incelenmiştir. Girişde ise Özbek Edebiyatı ve XX. yüzyıl Özbek şiiri hakkında değerlendirmeden sonra gösterilen şiirlerin incelemesine geçilmiştir.İnceleme kısmında şiirler şekil, ahenk ve muhteva özellikleriyle değerlendirilmiştir. Şekil özellikleri değerlendirilirken Rahman'ın bir arayış içinde olduğu dolayısıyla birçok şekilde şiirler yazdığı saptanmıştır. Ahenk kısmında ise dörtlüklerde sağlam bir kafiye düzeni görülmüştür. Serbest şiirlerde ahenk, mısraların kırılmasıyla, kelime ve ifade tekrarlarıyla sağlanmıştır. Muhteva bölümünde belli semboller kullanılarak özgürlük, istiklâl arzusu dile getirilmiş, esaretin mutsuzluğu gibi konuların işlendiği görülür.Şevket Rahman'ın ilk dönem eserleri tabiat şiirleri olarak dikkat çekse de Özbek edebiyatının lirik şiir alanındaki mihenk taşlarından olduğu eserlerinden anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study of contemporary literature in Uzbek, Sevket eminent poet Rahman, his life, his work and tried to introduce poetry selection. On the poet in 1984 and published in 1986 Künler and poems taken from books of poetry published by Tags Uygan constituted the basis for this study.Working within the scope of some of the poems in the book, these two Sevket Rahman transferred to the Latin alphabet. Shown in Latin letters, poems study took place in the second part. During the review of all poems in the book Open Künler poetry book by getting the first nine poetry Tags Uygan investigated. Uzbek Literature in the entrance, and XX. Uzbek-century poem, poems about the reviews shown after the investigation started.Study at the poems form, harmony and content features were evaluated. Figure features evaluated in a quest that Rahman had written poems so many ways. A rhyme scheme of the quatrains were part harmony sound. Free poems in harmony, lines, breaking, word and phrase has been tekrarlarıyla. Content section using certain symbols of freedom, independence, voiced a desire, such issues as unhappiness captivity are processed.Sevket Rahman's first term draws attention to the works of nature poems, lyrical poems in the Uzbek literary works, is understood to be a cornerstone in the touchstone.