Süleymaniye Kütüphanesi Fatih Bölümü 4078 Numarada Kayıtlı Şiir Mecmuasının (vr. 1-30 İnceleme ve Metin)
An analysis of Poetry Collection (documented 1-30) given in transcriped text,registered in Fatih Section 4078 number at Suleymaniye Library
  1. Tez No: 277457
  2. Yazar: MEHMET SAİT YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÜZEYİR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZETBu çalışmamız Süleymaniye Ktp. Fatih 4078 numarada kayıtlı olan bir şiir mecmuasının 1a-30b yapraklarındaki şiirlerin tenkitli metnini içermektedir. Çalıştığımız metinin muhtevası nedeniyle Klasik Türk edebiyatında mecmua ve nazirenin kavramsal yönüyle önemi ve işlevi üzerinde durulmuş ve elimizdeki mecmuanın bu yönü değerlendirilmiştir. Mecmuada 15 ve 16. yüzyılda yaşamış şairlerin şiirleri bulunmaktadır. Bu şiirlerin büyük çoğunluğu nazirelerden oluşmakla birlikte mecmua içerisinde nazireler dışında edebi niteliği gözetilerek seçilen müstakil manzumeler de mevcuttur. Mecmuanın derleyeni belli değildir. Metin bölümünde mecmuada yer alan şiirlerle neşredilen divanlar arasında karşılaştırmalı okumalar yapılmış, mecmua ve divan arasındaki farklar dipnotlarda belirtilmiştir. Sonuç bölümünde incelediğimiz mecmuanın, nazire ve mecmuaların Türk kültürü ve edebiyatına katkısı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study; cover to poem Mecmua 1a-30b pages annotated text which registeredin Sülemaniye Library Fatih 4078 room. Because of the content of the text we study we evaluated importance and function of Mecmua, Nazire and Mecmua that we focused in classical Turkish literature. In this Mecmua there are poems whose poet has lived in the 15th and 16th century. The majority of these poems in this Mecmua, although composed of Nazire outside Nazire, there are poems that is chosen considering quality of literature. It is not clear who the collector of Mecmua. Text section, with poems published in Mecmua across the published Divan made a comparative reading, the differences between Mecmua and the Divan are indicated in footnotes. Result section we has emphasized the contribution to the Turkish culture and literature of Mecmua that we examine and Mecmua and Nazire.