Süleymaniye Kütüphanesi Fatih bölümü 4078 numarada kayıtlı şiir mecmûası (25a-50b)(İnceleme-metin-çeviri)
Süleymaniye Library Fatih section poetry mecmua registration number:4078 (25a-50b) (Research-text-translation)
  1. Tez No: 750080
  2. Yazar: BÜŞRA ORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYİR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde mecmua ve nazire hakkında genel bilgiler verilmiş, ikinci bölümde çalışma konumuz olan mecmua şekil ve muhteva açısından tanıtılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Fatih 4078'in 25a-50b varaklarının çeviriyazı metni ve nesre çevirisi ardından metinden notlar yer almaktadır. Çalışma kaynakça ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Thesis work includes three sections. In the first section, definition has been done about magazine and nazire. In the next section which is the main subject of the thesis work, magazine was introduced with figuratively and contently. In the third and the final section, which was 25a-50b laminas of Fatih 4078 has been completed by transcription and translations of the aforementioned literary text. Than the all thesis work has been finalized with bibliography section.