1934 Balkan Antantı'nın dış basındaki yansımaları
Reflections of the Balkan Entente of 1934 in the foreign press
  1. Tez No: 277473
  2. Yazar: ESİN TÜYLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT BAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
İki savaş arası dönemde, Avrupa barışı için en önemli adımlardan biri olarak nitelendirilen Balkan Antantı, yoğun bir diplomasi trafiği sonucunda ortaya çıkmıştır. 1920'li yılların başlarından itibaren Balkanlarda konuşulmaya başlanan Balkan birliği konusunda en önemli adım Balkan konferansları olmuştur. Balkan Antantı'nın imzalanmasıyla sonuçlanan süreçte, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve özellikle de Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük bir rolü vardır.Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan itibaren, geniş çaplı reformlarını sürdürebilmesi için gerekli olan, güvenlik politikaları çerçevesinde, gerek komşu devletlerle, gerekse diğer devletlerle dostane ilişkiler kurma ve barışı korumaya yönelik adımlar atma politikası izlemiştir. Bu politika nedeniyle, Lozan Antlaşması'nı takip eden yıllarda, özellikle Balkan devletleri ile bir dizi dostluk antlaşması imzalamıştır. Balkan Antantı, bu politikanın en önemli getirisi olmuştur.Balkan Antantı'nın imzalanması sürecinde yaşanan bütün gelişmeler, yabancı basın kuruluşları tarafından yakından takip edilmiştir. Özellikle Antant'ın imzalanmasının ardından, Antant'ın faaliyetleri sıkı bir takibe alınmıştır. Bu çalışmada, Balkan Antantı'na giden süreç, Antant'ın imzalanması ve faaliyetlerinin yanı sıra, bu gelişmelerin yabancı basına nasıl yansıdığı da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important steps for the European peace was the Balkan Entente which came after an intensive period of diplomatic contacts. And one of the most important steps, towards Balkan Union which was being considered from the beginnings of 1920s was Balkan Conferences. In the process which concluded with the signing of Balkan Entente, Republic of Turkey and especially President Mustafa Kemal Atatürk, had a great role.Since the establishment of the Republic of Turkey, in the frame of security policies which was necessary to continue to the extensive reforms, she has followed policy of establishing friendship relations not only with the neighbor states but also with other countries and policy of protecting peace. Because of these policies, after the signing of Lausanne Peace Treaty, she has signed a series of friendship agreements especially with Balkan countries. Balkan Entente was the most important yield of these policies.All the developments in the process of signing Balkan Entente were closely followed by foreign press associations. Especially after the signing of the Entente, activities of the Entente were closely followed. In this study, besides process towards the Balkan Entente, signing of the Entente and activities of Entente, it is investigated how these developments reflected in foreign press and newspapers.