Türk basınında Balkan Antantı (14.09.1933-09.02.1934)
- Tez No: 52602
- Danışmanlar: PROF.DR. AZMİ SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET 9 Şubat 1934'te Atina'da imzalanan Balkan Antantı'nın Türk basınında değerlendirilmesi bu tezin konusunu oluştur maktadır. 14 Eylül 1933'te Türkiye ve Yunanistan, aralarında imzaladıkları Dostluk Anlaşması'yla Antanta giden yolu çabuk- laştırmışlardı, Bu anlaşmadan sonra dört Balkan devleti biribirleriyle yapmış oldukları ikili anlaşmalarla, Balkanların sorunlarını azaltarak Antantın imzasını kolaylaştırmış - Tardı. Bu açıdan, araştırmanın sınırı 14 Eylül 1933- 9 Şubat 1934 arası olarak belirlenmiştir. Bu çalışma, şu bölümlerden oluşmaktadır: Giriş, Balkan coğrafyasının tanımı yapılmakta, 1929' da Atina'da düzenlenen Evrensel Barış Kongresi'nde ortaya atılan“Balkan Birliği Düşüncesi”ve bu düşüncenin sonucu olarak 1930-1932 yılları arasında yapılan üç Balkan Konferansı incelenmekte ve bu dönem Türk dış politikası ortaya konulmak tadır. Birinci bölümde, 14 Eylül 1933 Türkiye-Yunanistan Dostluk Anlaşmasıyla başlayan, Türkiye-Roroanya, Türkiye-Yugoslavya Dostluk Anlaşmaları ile Bulgaristan'ı Antanta sokabilmek için girişilen diplomatik çabalar ele alınarak, Balkan Atlantı'yla paralel amaçları olan Küçük Antant'ın Balkan birliği kurma çabalarına bakış açısı incelenmiştir.İkinci bolümde, Balkan Antantı'nın imza edilmesi ile kuruluş amacı ve nitelikleri üzerinde durulmuştur. üçüncü bölümde ise, Balkan Antantı'nın imzacı devletler basını ile Avrupalı büyük devletler basınında nasıl değerlendirildiği araştırılarak, imzacı devletler parlementolarında onaylanması konusu ele alınmıştır. Tezin sonuç bölümünde, Balkan Antantı'nın başarısızlık nedenleri ile yıkılışı genel olarak incelenmiş,Balkanların bugünkü sorunlarıyla ilişki kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this thesis is the Turkish media ' s evaluation of the Balcan pact which was signed on the 9th of February in 1934 in Athens. 4. Turkey and Greece had already signed a tredty of good will which shortened the way to the Pact on the 14th(£) of September in 1933. After this tready, the four Balcan states made bilateral agreements among themselves so as to lessen the problems in Balcans and facilitate the pact to be signed. Due to this reason, the scope of this Study Covers the period from September 14, 1333 to February 9, 1934. This research is comprised of three parts: In the introduction, the definition of Balcan geography is made. The idea“The Unity of Balcans”, which flourished in the Convention of Universal Peace, which took place in Athens in 1929, is pointed out. The three successive“Balcan Con- vention3^ which resulted from this idea are also examined. Moreover, the Turkish foreign policy in this period of time is explained. In the first part, the political attempts to enforce Bulgaria to join the Pact are examined. These attempts star ted on the 14th of September in 1933 by the Treaty of Good- -rVoii? will between Turkey and Greece and developed with the tj^edhes of goodwill between Turkey and Romania, as well as between VITurkey and Yugoslavia. The efforts to establish unity in Balcans are examined from the St^nT~poirr£)of the Small Pact which had a parallel target with that of the Balcan Pact. In the second part, the Signature of the ”Balkan ? Convention" and the purposes and the particul afi tes of this Convention are examined. In the third part, the evaluation of the Balcan Pact in the media of the countries involved, as well as in the media of European states, is searched. In addition, the approval of this Pact in the parliaments of the states which had signsJ^in this treaty is stated. In the conclusion, the reasons why Balcan Pact proved to be unsuccessful and ended up in failure are examined in general. Finally, a relationship is suggested between the current problems and the problems of Balcans in those years. vn