Türkiye'nin Balkan politikası: 1934 Balkan Antantı ve 1953 Balkan Paktı'nın karşılaştırılması
Turkey's Balkan policy: Comparison of the 1934 Balkan Entente and the 1953 Balkan Pact
- Tez No: 963062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EDİP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Birinci Dünya Savaş'ının yaşanması ve Osmanlı Devleti'nin yıkılması ile kurulan Türkiye'nin Balkanlardaki siyasi ve güvenlik politikaları o dönemin değişen dinamiklerine, uluslararası dengelere göre şekillenmiştir. İkinci Dünya Savaşı'na giden süreçteki revizyonist tehditler Türkiye ve Balkan ülkelerini bölgesel iş birliği ve savunma mekanizması oluşturmaya yönlendirmiş ve 1934 yılında Balkan Antantı imzalanmıştır. Soğuk Savaş döneminde ise Türkiye boğazlarda hak iddia eden, sıcak denizlere inme hedefi olan SSCB'ye karşı Balkan Paktı'nı 1954 yılında imzalamıştır. Soğuk Savaş döneminde oluşan iki kutuplu dünya düzeninde Türkiye SSCB'nin karşısında yer alan Batı bloğunda yer alarak SSCB tehdidine karşı önlem almıştır. İmzalanan iki antlaşma da bölgesel savunma mekanizması oluşturmayı amaçlasa da bu ittifaklar uzun vadeli olmamıştır. Değişen uluslararası dinamikler bu oluşumların başarısız olmasına sebep olmuştur. Bu çalışma, Türkiye'nin Balkanlar'daki dış politika yaklaşımının tarihsel süreç içinde nasıl şekillendiğini ortaya koyarak, bölgesel ittifakların sürdürülebilirliği konusunda değerlendirmeler sunmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin Balkan politikası, Balkan Antantı ile Balkan Paktı özelinde bu ittifakların etkileri, başarısızlıkla sonuçlanması karşılaştırılmalı olarak ele alınmıştır. Konuyla ilgili arşiv kaynakları, dönemin basın kaynakları ve akademik çalışmalar incelenmiştir. Bu doğrultuda yapılan analizler imzalanan antlaşmaların farklı konjonktürde meydana geldiğini ve Türkiye'nin bu dinamikleri göz önünde bulundurarak politika belirlediğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti'nin Balkan politikası incelenmiş, Balkan Antantı ve Balkan Paktı Antlaşmaları karşılaştırılarak Türkiye'nin bölgedeki rolü ve politikası değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
With the outbreak of the First World War and the collapse of the Ottoman Empire, the political and security policies of the newly established Republic of Türkiye in the Balkans were shaped according to the changing dynamics and international balances of that era. The revisionist threats that emerged in the lead-up to the Second World War prompted Türkiye and the Balkan states to pursue regional cooperation and a collective defense mechanism, leading to the signing of the Balkan Entente in 1934. During the Cold War, Türkiye signed the Balkan Pact in 1954 as a response to the Soviet Union, which asserted rights over the Turkish Straits and aimed to reach warm waters. Positioned within the Western bloc that opposed the USSR in the bipolar world order of the Cold War, Türkiye took measures against the Soviet threat. Although both agreements aimed to establish a regional defense mechanism, these alliances proved to be short-lived. Shifting international dynamics contributed to the failure of these initiatives. This thesis explores how Türkiye's foreign policy approach in the Balkans evolved throughout history and offers an evaluation regarding the sustainability of regional alliances. It examines Türkiye's Balkan policy through a comparative analysis of the Balkan Entente and the Balkan Pact, focusing on their impacts and eventual failures. Archival records, contemporary press sources, and academic studies relevant to the topic have been reviewed. The analyses reveal that the agreements were signed under different geopolitical conditions and that Türkiye formulated its policies in consideration of these shifting dynamics. This study assesses the Republic of Türkiye's policy in the Balkans by comparing the Balkan Entente and the Balkan Pact, evaluating Türkiye's role and approach in the region.