Aspir (Carthamus tinctorius L.)'in en uygun ekim sıklığı ve tarımsal özellikleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 27749
  2. Yazar: AHMET BOYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
I ÖZET Bu araştırma, aspirde (C. tinctorius L.) en uygun ekim sıklığını bulmak için Trakya üniversitesi, Tekirdağ Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümünde yürütülmüştür. Aspir 3 farlı ekim sıklığında ekilmiştir. Denemede toplam 7 karekter incelenmiştir. Araştırma sonuçları aşağıdaki gibi özetlenmiştir. 1. Bitki Boyu (om) Farklı sıra aralığı bitki boyu üzerine etkili olmamıştır.Araştırmadaki en yüksek bitki boyu 51x15 cm (93.93 cm) ve 51x5 cm (93.8 cm) sıra aralıklarında gözlenmiştir. En kısa boylu bitkiler, 17x10 cm (69 cm), 34x5 cm (72.2 cm) ve 17x5 cm (73.06 om) sıra aralıklarında bulunmuştur. 2. Dal Sayısı (adet/bitki) Dal sayısı üzerine bitki sıklığının etkisi önemli bulun muştur. Ortalama dal sayısı 3.93 - 7.13 arasında değişmiştir. En fazla dal sayısı 51x15 cm (7.13 adet/bitki) sıra aralıklarında gözlenmiştir. 34x10 cm (6.66 adet/bitki) sıra aralığında bulunmuştur. 3. Koza (tabla) Sayısı (adet/bitki) Bitkide koza sayısı farklı sıra aralığında etkilenmiş tir. En çok koza sayısı 51x10 om (9.720 adet/bitki) sıra aralıklarında gözlenmiştir. En az koza sayısı 17x10 om (5.594 adet/bitki) sıra aralıklarında gözlendi.4. 1000 Tane Ağırlığı (gr) Araştırmada 1000 tane ağırlığı üzerinde sıra aralığının önemsiz olduğu gözlenmiştir. Denemede ortalama 1000 tane 39.606 x 40.853 gr. arasındadır. 5. Koza (Tablo) Ağırlığı (gr/bitki) Bitki başına tabla ağırlığı ekim sıklığına göre farklılık göstermiştir. Araştırmada tabla ağırlığı 10,32 gr. ile 3.66 gr. arasında değişim göstermiştir. En çok meyve ağırlığı 51x15 cm (10.32 gr/bitki) ve 34x15 cm (6.66 gr/bitki) sıra aralıklarında gözlenmiştir. En az meyve ağırlığı 17x5 cm (3.66 gr/bitki) sıra aralıklarında gözlenmiştir. 6. Tane Verimi (kg/da) Dekara tane verimi ekim sıklıklarında farklılık göster - mistir. Ortalama dekara tane verimi 161.27-86.6? kg/da arasında değişmiştir. En fazla tane verimi 17x10 cm (161.2? kg/da) ve 17x5 cm (157.6? kg/da) sıra aralıklarında gözlen - mistir. En az tane verimi 34x15 cm (92.64 kg/da) ile 51x10 cm (86.6? kg/da) sıra aralıklarında gözlenmiştir. 7. Yağ Oranı (%) Araştırmada varyetenin yağ oranı % 28.4 dir. Denemede standart bir çeşit kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Present research project was conducted in the deparment Df field orops Agriculture 1 Faculty of Tekirdağ Univ. of Th - pace in Turkey to found the optimum planting densities on 3af flower. Saf flower was sown at three row spacing. In the sxperment a total 7 characters related to sof flower (G.30? variety) was inf estigated. Experimental results were summurized as below : 1. Plant Height (cm) There was effect of different row spacings on plant he - igh. In research, the highest plants were obtained in 51x15 om (93.93 cm) and 51x5 cm (93.8 cm) row spacings. The shortest plants were abtained in 17*10 cm (69.0 cm), 17x5 cm (73.06 cm) and 34x5 cm (72.2 cm) row spacings. 2. Number of Braohers (number/plant) There was found important effect of planting densities on number of brachers. In experiment, average number of bra- nchers varied between 3.93-7.13 Maximum number of branches was observed in 51x15 cm (7.13 number/plant) and 34x10 cm (6.66 number/plant) row spacings. 3. Number of Coooon (number/plant) Number of cocoon in plant was influenced by different row spacings. Maximum number of cocoon was observed in 51x10IV spacings. Minumum number of cocoon was found in 17x10 cm (5.94 number/plant) and 17x15 cm (6.393 number/plant) row Spacings. 4. 1000 Grain Weight (g) In researc, there was on effect of row spacings on 1000 grain weight, in experiment, average 1000 grain weight, in experiment, average 1000 grain weight varied between 39.606 - 40.583 g. 5. Coooon Weight of Plant (g/plant) Cocoon weight of plant was significant in flove need by diferent row spacings. In researc, cocoon weight of plant waried between 10.32-3.66 g. Max. cocoon weight of plant was observed in 51x15 cm (10.32 g.) and 34x15 cm (6.66 g.) row spacings. Min. cocoon weight of plant observed in 17x5 cm (3.66 g.) row spacings. 6. Grain Yield (kg(da) Grain yield was influenced by different row spacings in saf flower. Avarage yield varied between 161.27-86.67 kg/da. Max. grain yield was observed in 34x15 cm (92.64 kg/d) and 51x10 cm (86.67 kg/d) row spacings. 7. Oil Content (%) In research, the ol,il ratio of the variety is 28.7 % in experiment was sown one variety.