Türkiye'de kamu kuruluşlarında bilgi ve belge yönetimi
Information and document management of Turkey in public government
- Tez No: 277538
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. A. OĞUZ İÇİMSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Kamu Yönetimi, Information and Records Management, Public Administration
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 493
Özet
Bilgi iletişim teknolojileri ve küreselleşme yaşadığımız çağda birçok kavramı ve yapıyı derinden etkilemiştir. Vatandaşlar bilgi çağının gerektirdiği birey olarak bilgisayar ve iletişim teknolojilerini çok iyi kullandığından dünyadaki birçok gelişmeden anında haberdar olmakta, devletten aldığı hizmetleri sorgulayıp, başka ülkelerle karşılaştırma yaparak daha iyisini talep etmekte, hesap sormakta, karar alma süreçlerinde yer almaya çalışmaktadır. Dolayısıyla bu gelişmeler Kamu Kurumlarının kaynaklarını kamuoyu yararına daha etkili ve verimli şekilde kullanmalarını gerektirmektedir. Kamu sektörünün gerek daha iyi hizmetler üretmek, gerekse bilgi çağında özel sektörle rekabet etmesi bilginin kayıtlı olduğu belgeleri ve bu belgelerde saklı olan bilginin katma değer oluşturacak şekilde yönetilmesi ile mümkün olacaktır. Buda kamu kurumlarında örgüt yapılarının, liderlik anlayışının, çalışanların niteliklerinin, performans ölçümlerinin, yönetim yaklaşımı gibi birçok unsurun değişmesini gerektirmektedir. Kamu Kurumlarında, belgelerin üretilmesi kullanılması ve arşivlerde saklanması belirli kurallar çerçevesinde yapılması gerekir. Günümüz çağında kamu kurumlarının etkinliğini ve varlıklarını sürdürmeleri bilgi ve belge yönetimi anlayışlarının örgütsel ölçekte uygulanması ile elde edilecektir. Türkiye de bilgi çağında kamu kurumlarında bilgi ve belge yönetiminin etkin şekilde uygulanması ile kamu kurumlarının daha etkili hizmet vermesi sağlanmış olacaktır.Anahtar Sözcükler; Kamu Yönetimi, Belge yönetimi, Arşiv, Bilgi Yönetimi, E-Devlet
Özet (Çeviri)
Information communication technologies and globalization have influenced numerous concepts and structures deeply in the age in which we live.As the citizens by being an individual required by the information age use computer and communication technologies excellently, they instanly become aware of advances, they question the public service which they get from the government, and then they demand for the better service by comparing and contrasting to other countries, also they bring to book to the government, they try to be involved in resolution processes.Therefore, these advances necessitate the resources of public authority to be used productively and effectively for the benefit of the public.The public sector will be successful not only in producing better service but also competing with private sector in information age, by the help of governing the documents in which the information is recorded and the information which is implicit in these documents in such a way that the information will have an added value, and this necessitates to change a lot of constituents such as the organizational structures in public corporations, the comprehension of leadership, the qualifications of the employees, performance measurement of the employees, administration approach.In public corporation, production, use and keeping in archieves of the documents must be done within the frame of certain orders.In this age, the efficiency of the public corporations and maintaining their own existence will be obtained by means of implementation of information and document management comprehensions in organizational scale.In Turkey, in information age the efficient service by public corporations will have been provided by means of the efficient implementation of information and document management in public corporations.Key Words; Public administration, Document Management, Archive, Information Management, e-Government.