Eşler arası şiddeti önlemede fıkıhta öngörülen tedbirler
Measures prescribed in the islam ( fikih) regarding the preventing violence between the couples
  1. Tez No: 277582
  2. Yazar: YUNUS EMRE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
?Eşler Arası Şiddeti Önlemede Fıkıhta Öngörülen Tedbirler? adlı bu çalışma `Giriş' ve `Sonuç' dışında iki bölümden oluşmaktadır.Giriş kısmında; tezin konusu, amacı, tezde ele alınan problemler ve sınırlılıkları ile araştırmada takip edilen metot hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde; genel anlamda şiddet temelinde aile içi şiddet konusu ele alınarak, bu bağlamda eşler arası şiddetin sebepleri ve türleri hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde ise; eşler arası şiddeti ifade etme sadedinde fakihler tarafından kullanılan kavramlar yanında, fıkhî düzenlemelerde yer alan, tarafların şiddetten uzaklaşmaları yönünde düzenleyici ve denetleyici hükümler üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda eşlerin hak ve sorumluluklarının kendilerine hatırlatılması, vaki olan uyuşmazlık hallerinde hukuk çerçevesinde kimin ne gibi haklara sahip olduğu, dava neticesinde hâkimin taraflara ne gibi yaptırımlar uyguladığı, günümüzde konunun çağdaş kaynaklarda ne şekilde işlendiğini ele alan çalışmalarla yer yer mukayeselere gidilerek detaylı olarak incelenmiştir.Sonuç kısmında ise araştırmadan elde edilen netice özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study with a title of ? Measures prescribed in the Islam ( fikih) regarding the preventing violence between the couples? is composed of two chapter in addition to the introduction and results chapters.In the introduction; the title and the aim of the thesis, the research questions and limitations, and the method to be followed in the thesis are all given.In the first chapte;, the domestic violence in general terms was investigated. In this context, the reasons and the types of violence in the family were explored.In the second chapter; the regulative and supervisory decisions, which were given in Islamic Laws (fikih) regarding the stopping the violence for both sides, as well as the concepts used by fakih people based on the domestic violence between the couples. In this context, a partial but detailed comparative analysis was done through the sources that regulate the rights and responsibilities of the couples on each other, the number of rights of the both sides in line with the law, and the sanctions imposed to both sides after the court was done by referring to the modern sources of today.In the results chapter the findings from the study were summarised.