Türkiye'de 1995-2008 yılları arasında enflasyon ve krizlerin banka kredileri üzerine etkisi
The effects of the inflation and crises between 1995-2008 on bank loans in Turkey
  1. Tez No: 277591
  2. Yazar: NESLİHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Türkiye'de 1980'li yıllardan bu yana ekonomik istikrarı sağlamaya yönelik birçok program uygulamaya konulmuştur. Programlara gerekli özenin gösterilememesi, kronikleşen enflasyon ve mali piyasalardaki bozulmalar krizleri de beraberinde getirmiştir. Yapılan çalışmanın ilk bölümünde enflasyonun tanımı,teorik olarak enflasyon, Türkiye'de enflasyon nedenleri üzerinde detaylı incelemelerde bulunulmuştur.İkinci bölümde ise 1994-2008 yılları arasında Türkiye'de yaşanan (1994,Kasım 2000,Şubat 2001 ve 2008) krizlerin nedenleri üzerinde durulmuştur. Kriz ve enflasyonun mali piyasların en önemli kurumları olan bankaların kredi politikalarına etkileri açıklanmaya çalışılmıştır.Tezimin hazırlanmasında engin bilgi ve tecrübesiyle bana yardımcı olan değerli hocam Yrd.Doç.Dr.Kamil Uslu'ya ve benden manevi desteğini esirgemeyen aileme şükranlarımı sunarım.
Özet (Çeviri)
Since 1980's till today, Turkey has put into practises many programmes to provide stabilization in the field of economy.It's that so far they haven't taken it seriously enough to programmes,chroniced inflation and corruptions in financial markets caused crises.Detailed analyses was made in the fist part of the study about definition of inflation and reasons of inflation in Turkey.In the second part it was emphasized the reasons for the crises that have been in Turkey between the years of 1994-2008 (1994,November 2000, Februaray 2001 and 2008). It was tried to explain effects of credit policies of banks that are the most important associations of crises and inlation of financial markets.I would like to voice my gratitudes to my valuable teacher Yrd.Doç.Dr. Kamil Uslu who helped to prepare my thesis with his deep informations and experiences and to my family who supported me spirutual.