Şirket değerleme yöntemleri ve halka arz fiyatının belirlenmesi
Company valuation methods and determination of the public offering price
  1. Tez No: 277590
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL ÖZLEM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Küreselleşme eğilimlerinin arttığı dünyamızda şirketlerin sermaye piyasalarına açılmaları büyük önem arz etmektedir. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan benzer ülkelerle karşılaştırıldığında sermaye piyasalarımızın henüz istenilen ölçüde gelişmediğinden, işlem gören şirket sayısı, toplam işlem hacmi ve piyasa değeri açısından ülke ekonomisinin büyüklüğünü yansıtmak için SPK tarafından 2010 yılının Nisan ayında halka arzları kolaylaştırıcı ve AB mevzuatına uygunluğunu sağlayıcı yeni düzenlemeler yapılmıştır. Yeni düzenlemelerin dikkate alındığı bu çalışmada sermaye piyasalarının olumlu yönde gelişebilmesi açısından halka arzların başarısı önem teşkil etmektedir. Halka arzların başarısını etkileyen en önemli unsurlardan biri halka arz fiyatının doğru tespit edilmesidir. Dolayısıyla hisse senedinin değerleme aşaması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada farklı sektörlerde yer alan iki şirketin halka arz fiyatı tespit edilirken, şirket değerleri farklı yöntemler kullanılarak tespit edilmiş ve bulunan bu değerlere halka arz iskontoları uygulayarak halka arz fiyatı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IPO of the companies have great importance in our world of increasing globalization trends. Our capital markets have not yet developed to the extent requested especially compared with developed and developing peer markets. Thus, new regulations has been made by Capital Markets Board of Turkey in April 2010 facilitating public offerings and providing compliance with EU legislation to reflect the size of the national economy in terms of number of traded companies, total trading volume and market value. One of the most important factor affecting the success of the IPO is to determine the correct price. Thus the valuation of stocks have great importance. In this study, while the public offering price of the two companies in different sectors is determined, company values were determined using different methods. The value of the IPO price was determined by applying IPO discounts.