Bazı seçilmiş sofralık incir çeşitlerinin Ege bölgesi koşullarında özelliklerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 27760
  2. Yazar: H.ZAFER CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UYGUN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
- 67 - ÖZET Ege Bölgesi koşullarında bazı sofralık incir çeşitlerinin özelliklerinin saptanmasını amaçlayan bu çalışmada 308 - Beyaz, 401 Mor özer, 402 - Halebi, 403 - Sultani, 304 - Akin- cir, 305 - Mor incir, 306 - Bodrum inciri, 307 - Kalın Kabuk, 1103 - Beyaz incir, 302 - Mor incir, 1119 - Fethiye (Kaya), 1102 - Siyah incir, 233 - Bursa Siyahı, Siyah, 208 ve 1088 - Siyah Kış çeşitlerinde Sitrik asit ve Pektik asit miktarları saptanmış, tartılı derecelendirme yöntemi ile dışsatım açısından en uygun sofralık çeşitler belirlenmiştir. ilk yapraklanma başlangıcı 28 - 29 Mart 1991 tarihinde 305 - Mor incir, 306 - Bodrum inciri ve 1119 Fethiye (Kaya) çeşitlerinde gözlenirken en geç yapraklanma başlangıcı ise 8 - 10 Nisan 1991 tarihinde 308 - Beyaz ve Siyah çeşitlerinde gözlenmiştir, ilk meyve doğuş başlangıcı 16 Mayıs 1991'de, en erken yapraklanmanın da gözlendiği 305 - Mor incir ve 306 - Bodrum incirinde, en geç meyve doğuşu ise 1088 - Siyah Kış çeşidinde gözlenmiştir. Sürgün gelişmesi tüm çeşitlerde 21 - 28 Haziran 1991 tarihine kadar sürmüş, en kısa ortalama sürgün 43.30 mm. ile 401 - Mor özer'de ölçülürken, en uzun orta¬ lama sürgün uzunluğu ise 169.90 mm. ile 208 no1lu çeşitte ölçülmüştür. Sadece 208 no'lu çeşitte partenokarpik meyve oluşumu gözlenirken diğer çeşitlerin döllenmeye mutlak gereksinim duydukları saptanmıştır. 403 - Sultani, Siyah ve 208 no'lu çeşitlerde olgun yellop meyvelerine rastlanmış, ancak sayıla-- 68 - rının çok az olduğu gözlenmiştir. 305 - Mor incir, 307 -Kalın Kabuk, 1103 - Beyaz incir, 302 - Mor încir, 1119 -Fethiye (Kaya), 233 - Bursa Siyahı ve Siyah çeşitlerinde aynı boğumda çift meyve oluşturma durumu saptanmıştır. 308 - Beyaz, 401 - Mor özer, 403 - Sultani, 304 - Akincir ve 1088 - Siyah Kış çeşitlerinde dişi çiçeklerin reseptif olduğu dönem 21 - 30 Haziran tarihlerine rastlarken diğer çeşitlerde bu dönem 15 - 21 Haziran tarihine rastlamıştır. Ortalama meyve eninin ortalama meyve boyuna bölünmesiyle elde edilen meyve indeksine göre 308 - Beyaz, 403 - Sultani, 304 - Akincir, 307 - Kalın Kabuk çeşitlerinin basık oval, 401 - Mor özer, 402 - Halebi, 305 - Mor încir, 306 - Bodrum inciri, 1103 - Beyaz incir, 1102 - Siyah încir ve Siyah'in küresel, 302 - Mor incir, 1119 - Fethiye (Kaya), 233 - Bursa Siyahı ve 208 no1lu çeşidin ise uzun oval bir şekle sahip oldukları saptanmıştır. Tüm çeşitlerde meyve gelişme seyri takip edilmiş ve iki hızlı gelişme devresi arasındaki yavaş gelişme devresinden oluşan çift sigmoid bir eğri elde edilmiştir. Ortalama meyve ağırlığı ve ortalama meyve hacmi bakımından en küçük değerler 18.75 g. ve 17.50 cm3 ile 1102 - Siyah incirde saptanırken en yüksek ortalama meyve ağırlığı 73.85 g ile 233 - Bursa Siyahında, en yüksek ortalama meyve hacmi 62.50 cm3 ile 208 no'lu çeşitte saptanmıştır. T.S.E.M/titreedilebilir asitlik oranının en yüksek oldu¬ ğu çeşit 304 - Akincir iken en düşük olan çeşidin 208 no'lu-- 69 - çeşit olduğu saptanmıştır. Yapılan pektik asit tayinleri sonucunda pektik asitçe en fakir çeşidin 1088 - Siyah Kış olduğu saptanırken, 403 - Sultani 'nin % 1.04 ile pektik asitçe en zengin çeşit olduğu belirlenmiştir. Sitrik asit tayinleri sonucunda da sitrik asit miktarının en düşük olduğu çeşidin 403 - Sultani, en yüksek olduğu çeşidin ise % 0.287 ile 1088 Siyah Kış olduğu saptanmıştır. Sitrik asit miktarları, 403 - Sultani'de toplam asitliğin % 89'u iken 304 - Akincir'de aynı oran % 98, 1119 - Fethiye (Kaya)'da % 90.5, 233 - Bursa Siyahında % 95, 208'de % 98, 1088 - Siyah Kış'ta ise % 95 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 70 - SUMMARY The study aiming to put forth the shoot and fruit growth and fruit guality characteristics of some fresh fiğ varieties under the conditions prevailing in Ege Region has been carried out on the following varieties : 308 - Beyaz, 401 - Mor özer, 402 - Halebi, 403 - Sultani, 304 - Akincir, 305 - Mor incir, 306 - Bodrum inciri, 307 - Kalın Kabuk, 1103 - Beyaz İncir, 302 - Mor încir, 1119 - Fethiye (Kaya), 1102 - Siyah încir, 233 - Bursa Siyahı, Siyah, 208, 1088 - Siyah Kış. Citric acid and pectic acid contents were determined in fruit samples collected from trees belonging to 403-Sultani, 304 - Akincir, 1119 Fethiye (Kaya), 233 - Bursa Siyahı, 208, 1088 - Siyah Kış. The investigated fiğ varieties were evaluated by weighed rankit method in terms of their fresh fruit guality. The first appearance of the leaves was observed on March 28 - 29 in 305 - Mor incir, 306 - Bodrum inciri and 1119 - Fethiye (Kaya) varieties. The latest bud - burst occurred in 308 - Beyaz and Siyah varieties on April 8-10.1991. The fruit swelling was first seen in 305 - Mor incir and 306 - Bodrum on May 16.1991 which were also the carliest varieties in respect was the bud - burst. 1088 Siyah Kış variety was the latest in starting fruit growth. The shoot increment continued until June 21 - 28.1991. The shortest seasonal shoot growth (43.30 mm) was found in- 71 - 401 - Mor özer and the longest (169.90 mm) in 208 -. Among the analyzed 16 fig varieties parthenocarpic set was obtained only in variety 208. All the other varieties required pollination for setting their main crop fruits. Parthenocarpic breba fruits were found in 403 - Sultani, Siyah and 208, but they were very fews in number. The number of double fruits which appeared because of the growth of both fruit buds in the same leaf axil was quite high in 305 - Mor İncir, 307 - Kal xn Kabuk, 1103 - Bursa Siyahı, Siyah. The mid of the caprification period concided between June 21 - 30 in 308 - Beyaz, 401 - Mor özer, 403 - Sultani, 304 - Akincir and 1088 - Siyah Kış. For the other varieties the peak was between June 15 and 21. According to the classification made by the fruit index determined as the ratio of fruit wedth to fruit lenght, the shape of the varieties 308 - Beyaz, 403 - Sultani, 304 - Akincir and 307 - Kalın Kabuk was determined as oblate; of 401 - Mor özer, 402 - Halebi, 305 - Mor încir, 306 - Bodrum İnciri, 1103 - Beyaz İncir, 1102 - Siyah İncir and Siyah as spherical; and of 302 - Mor İncir, 1119 - Fethiye (Kaya), 233 - Bursa Siyahı and 208 as oblong. The fruit development curves of all the varieties showed a double - sigmoid trend: two rapid phases with a slow growth phase in between. The smallest fruits were found in 1102 - Siyah. The average, fruit volume and weight was determined as 17.50 cm3- 72 - and 18.75 g., respectively. The highest averages were measured in Bursa Siyahı (73.85 g.) and 208 - (62.50 cm3). The ratio of TSS totitrable acidity was highest in 304 - - Akincir and lowest n 208. The analysis of pectic acid revealed that the content was highest in 403 - Sultani (1.04 %) and lowest in 1088 - Siyah Kxş. Citric acid which is the dominating organic acid in fig fruits ranged from the lowest value in 403 - Sultani to highest (0.287 %) in 1088 - Siyah Kış. Citric acid was found to make up 89 % of the total free acids in 403 - Sultani. This ratio was 98 % in 208 - and 304 - Akincir, 90.5 % in 1119 - Fethiye (Kaya), 95 % in 233 - Bursa Siyahı and 1088 - Siyah Kıs. In the final evaluation made according to the weighed - rankit method. 1088 - Siyah Kış and 233 - Bursa Siyahı ranked as the top two. T.C yükseköğretim mwi : DOKİİİSSANTASYOM MtFi.ftZl