Bazı seçilmiş adi fiğ (Vicia sativa L.) hatlarının verim ve önemli tarımsal özellikleri
  1. Tez No: 27759
  2. Yazar: VESİLE BULUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZ Bu araştırma bazı seçilmiş adi fiğ (Vicia sativa L.) hat ve çeşitlerinin verim ve önemli tarımsal özelliklerinin araştırılması amacıyla 1992 yılında yapılmıştır. Çalışmalar U.ü Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezi 'de yürütülmüştür. Denemede 24 hat ve 4 çeşit kullanılmıştır. Araştırmada bitkilerin çıkışından tohum hasadına kadar geçen sürede morfolojik ve tarımsal (agronomik) özellikler üzerinde değişik gözlem ve ölçümler yapılmıştır. Tarımsal (agronomik) özellikler ve özellikle tohum verimi dikkate alınarak değerlendirilen hatlar içerisinde tanık olarak kullanılan çeşitlerden üstün özellikler gösteren 14 hat seçilmiştir. Seçilen bu hatlar 28, 64, 74, 120, 122, 123, 126, 133, 140, 142, 166, 170, 172 ve 173'dür.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT This research was conducted to investigate the yield and some significant agricultural traits of some selected lines and varieties of vetches (Vicia sativa L.) in 1992. Studies had been performed at the Research and Appliying Center of Agriculture Faculty of Uludağ Universitiy. In the research were used 24 lines and 4 varieties. Different observations and measurements had been done on the morphological and cultural (agronomic) traits of plants from the plant emergence to seed harvest. 14 lines were selected, among the total lines included in study, taking attention cultural (agronomic) traits and especially the seed yield and some important yield criteria. These 14 lines were found superior to those varieties used as control in the study. The selected lines were 28, 64, 74, 120, 122, 123, 133, 140, 142, 166, 170, 172 and 173.