Nineteenth-century women's place in George Eliot's Middlemarch and Thomas Hardy's the return of the native and tess of the d'urbervilles
George Eliot'ın Middlemarch ve Thomas Hardy'nin yuvaya dönüş ve tess romanlarında 19. yüzyıl kadınının yeri
- Tez No: 277623
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL İÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, George Eliot'ın Middlemarch ve Thomas Hardy'nin Yuvaya Dönüş ve Tess romanlarının analizi aracılığıyla 19. yüzyıl romanlarında kadınların tasvirini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, toplumda kadınlar ve erkeklerle ilgili varolan önyargıların yanısıra, 19. yüzyılda kadının toplumdaki konumunu şekillendiren entelektüel ve endüstriyel değişimlerin ana hatlarının incelenmesiyle başlar. Kadın karakterlerin evlilik kararları ve bunların sonuçları bu romanların ilk yarılarında yer almaktadır ve bu durum kadınların sıkıntılarını ve yazarların kadın karakterlerini ele alışlarını daha iyi ortaya koymaktadır. Evliliğin tema olarak romanların merkezinde olmasından dolayı, analiz de sırasıyla eğitimsel, mesleki, ve sosyal uzantılarıyla kadınların ikincil konuma itilişi, evlilikten beklentileri, hayal kırıklıkları ve mutsuzluğa farklılık gösteren tepkileri üzerine yoğunlaşır. Son olarak, yazarların tutumlarındaki benzeşen ve ayrışan yönler yazarların karakterleri tasvir ediş şekilleri ve onlar için yarattıkları sonlar açısından incelenir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes to demonstrate the representation of women in the 19th-century fiction through an analysis of the characters in George Eliot?s Middlemarch and Thomas Hardy?s The Return of the Native and Tess of the D?Urbervilles. The study starts with an outline of the intellectual and industrial transformations shaping women?s position in the 19th century in addition to the already existing prejudices about men?s and women?s roles in the society. The decision of marriage and its consequences are placed earlier in these novels, which helps to lay bare the women?s predicaments and the authors? treatment of the female characters better. Therefore, because of marriage?s centrality to the novels as a theme, the analysis focuses on the female subordination with its educational, vocational and social extensions, the women?s expectations from marriage, their disappointments, and their differing responses respectively. Finally, the analogous and different aspects of the attitudes of the two writers are discussed as regards their portrayal of the characters and the endings they create for the women in their novels.