Transnational dynamics of global governance in energy
Küresel enerji yönetişiminin ulus ötesi dinamikleri
- Tez No: 277622
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA BENLİ ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Enerji alanında uluslar aşırı ilişkilerin ilgili dinamiklerine analitik bir bakış açısı sağlayan tez bu konudaki yönetişimin mevzularına ve gereçlerine yer vermektedir. Temel Konulara değinirken günümüzün birbirine bağlı -yer yer asimetrik- ilişkileri çok-düzeyli bir yaklaşım gerektirmekle beraber aynı zamanda Küresel bir aktörün bir hareketinin farklı bölgelere yayılan etkilerini göz önüne aldığımızda dinamik ve ulus aşırı (transnasyonel) ilişkilerin karmaşık yapısında ortaya çıkan gelişmelere tepki olarak oluşturulan alternatif politikalara küresel gündemde ilgi oldukça yoğundur. Bu sebeple, karşılıklı bağımlılığın önemli bir rol oynadığı Küresel Enerji Yönetişiminin mevzularına değinirken çok boyutlu bir yaklaşım kurmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide an analytical outlook for the relevant dynamics of transnational relations in the field of energy with specific reference to key issues and tools for governance. Not only contemporary structure of interdependent and in some cases asymmetrical relations requires a multi-level approach in addressing main issues but also there exists considerable amount of attention in global agenda over alternative policies in response to the developments in this complex context of dynamic and transnational relations whereby an action of an actor results in spillover effects in other regions. It is necessary to have a multi dimensional approach in addressing issues of energy governance where interdependence plays a significant role