Impact of the Xinjiang problem on China's external relations:1990-2010
Sincan sorununun Çin dış ilişkilerine etkisi:1990-2010
- Tez No: 277624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, Sincan Sorununun Çin dış politikasına etkisini incelemektedir. Sincan Uygur Özerk Bölgesi (SUÖB) stratejik konumu ve doğal kaynakları nedeniyle Çin için büyük öneme sahiptir. Çin'in Orta Asya'ya yönelik politikalarını ekonomik isteklerinin bir ürünü olarak gören teorisyenlerin aksine, bu tez Çin'in Orta Asya bölgesine yönelik dış politikasının Sincan sorununa ilişkin güvenlik endişeleri ile şekillendiğini ileri sürmektedir. Sincan sornu Çin'in Orta Asya ülkeleri, Rusya, Amerika ve Türkiye ile ilişkilerini şekillendirmektedir çünkü bu sorun Çin'in toprak bütünlüğü ve Orta Asya bölgesinin istikrarının sağlanması stratejisinin önemli bir unsurudur.Bu tez 8 bölümden oluşmaktadır. ilk bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde Sincan sorununn tarihsel gelişimi incelenmektedir. Üçüncü bölümde Çin dış politikasının ana özelliklerine değinilmektedir. Dördüncü bölümde Çin'in Orta Asya ülekleri ile olan ilişkileri tartışılmaktadır. Beşinci bölümde Çin ve Rusya arasındaki ilişkilerin analizi yapılmaktadır. Altıncı bölümde Tayvan ve Tibet sorunları vurgulanmak suretiyle Çin ve ABD arasındaki ilişkilerden bahsedilmektedir. Yedinci bölümde Çin ve Türkiye arasındaki ilişkiler ile tüm bu ilişkilere Sincan sorununun etkisi araştırılmaktadır. Sekizinci bölüm ise sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the impact of the Xinjiang Problem on the foreign policy of China. Because of its strategic location and natural resources, Xinjiang Uyghur Autonomous Region (XUAR) has great importance for China. Contrary to the scholars who view Chinese foreign policy towards Central Asia as a product of China's economic ambitions, this thesis argues that Chinese foreign policy towards Central Asian region has been shaped by security considerations of China related to the Xinjiang Problem. The Xinjiang Problem shapes China's foreign relations with Central Asian states, Russia, the U.S. and Turkey because this problem has became an important element of China's territorial integrity as well as its strategy of stabilizing Central Asian region.This thesis is composed of eight chapters. The first chapter is the introduction. The second chapter looks at the evolution of the problem of Xinjiang. Chapter three examines the main charactericstics of the Chinese foreign policy. The fourth chapter discusses the the China's relations with Central Asian states. The relation between China and Russia is analyzed in the fifth chapter. The sixth chapter deals with China's relations with the U.S. as well as Taiwan and Tibet issues. The seventh chapter explores the impact of the Xİnjiang problem on China's relations with Turkey.