Endless pursuit of reality through metadramatic Devices in Tom Stoppard's Plays Rosencrantz and Guildenstern are Dead, The real Inspector Hound, and Travesties
Tom stoppard'ın rosencrantz ve guildenstern öldüler, gerçek müfettiş hound ve travestiler oyunlarında metadramatik tekniklerle yansıtılan bitmeyen gerçeklik arayışı
- Tez No: 277641
- Danışmanlar: DR. DENİZ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bölümü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin amacı Tom Stoppard'ın Rosencrantz ve Guildenstern Ölduler, Gerçek Müfettiş Hound ve Travestiler oyunlarında gerçeklik sorunsalını araştırmaktır. Her bir oyun gerçeklik ve kesinlik olgularının doğasını yakından inceler ve Stoppard'ı Gerçek, Doğru ve Sanat hakkındaki büyük anlatıların bir eleştirmeni olarak tanıtır. Bu büyük anlatıların yapı-bozumunu yaparken, Stoppard tek bir gerçek vardır ve sanat gerçeğin kalıcı olarak algılandığı fiziksel dünyanın sağdık kopyasını üretmekle yükümlüdür anlayışlarını geçersiz kılmaya çalışır. Bu meydan okuma seyircilerde bir farkındalık yaratarak onların daha önce doğru olarak kabul ettikleri konuları sorgulamalarını sağlar. Seyircileri kesinlik duygusundan mahrum bırakmak ve hayatta ve sanatta var olan bitmek bilmeyen gerçeklik arayışını yansıtmak için Stoppard oyunlarında bazı metadramatik teknikler kullanır. Stoppardın kendine has bir şekilde kullandığı, gerçekliğin anlaşılamaz doğasını ve bilginin sınırlılığını ortayan koyan bu teknikler çalışmanın özünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the question of reality in Tom Stoppard?s plays Rosencrantz and Guildenstern are Dead, The Real Inspector Hound, and Travesties. Each of these plays closely examines the nature of reality and certainty and shows Stoppard as the critique of grand narratives of Reality, Truth, and Art. By deconstructing these master narratives, Stoppard attempts to invalidate the convictions that reality is fixed and that art should faithfully reproduce the material world in which reality is perceived as permanent. His challenge creates a realization in the audience and makes them question the issues they previously took for granted. To divest the audience of certainty and to display the endless pursuit of reality both in life and in art, Stoppard, in his plays, makes use of some metadramatic devices. Stoppard?s distinctive use of the metadramatic devices which reveal the unaccountable nature of reality and the limits of knowledge is the core of this study