Religion and nation-building in the Turkish Republic: A comparison of the high school textbooks of 1930-1950 and 1950 - 1960
Türkiye Cumhuriyetinde din ve ulusal kimlik inşası: 1930-1950 dönemi ile 1950-1960 dönemi lise ders kitaplarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 277640
  2. Yazar: BAŞAR ARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZANA ÇİTAK AYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
1930 ? 1946 dönemi Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli dönemlerinden biridir. Bu dönem, yeni rejimin dinin siyaset ve toplum üzerinde etkisini azaltıp özel alan ile sınırlandırma amacı güden pek çok radikal sekülerleştirme reformları ile güçlendirildiği dönemdir. Kemalist rejim, bu dönemde dine dayalı bir kimlik yerine Türk milletine dayalı bir kimlik yaratmayı amaçladı. Çok partili rejime geçiş ve Demokrat Parti'nin 1950 yılında iktidara gelmesiyle toplumda dinin daha geniş yer bulduğu, dolayısıyla bir önceki dönemle ciddi bir kopuş sergilediği iddia edilir. Bu tez, Türk milli kimliğinin oluşumunu 1930 ? 1950 dönemi ile 1950 ? 1960 döneminde okutulan lise ders kitaplarını karşılaştırarak araştırmaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
The period from 1930 to 1946 constitutes one of the most important episodes of the history of Turkish Republic. It is the period in which the new regime was consolidated through a series of radical secularizing reforms, which aimed at weakening the role of religion in politics and society and confining it to the private sphere. In this period, the Kemalist regime tried to replace an identity based on religion by one based on the Turkish nation. It has generally been argued that the transition to multi-party regime and the subsequent coming to power of the Democratic Party in 1950 constitutes a serious break with the previous period by opening a greater space for religion in society. This thesis will try to study the construction of Turkish national identity through a comparison of the high school textbooks of the 1930 ? 1950 period and 1950 ? 1960 era.