Use of ICT for energy efficiency in Turkish consumer electronics sector
Enerji verimliliği için bilişim ve iletişim teknolojilerinin Türk tüketici elektroniği sektörü 'nde kullanılması
- Tez No: 277652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bilişim ve İletişim Teknolojilerindeki (BİT) gelişmeler ve ilerlemeler ekonomiye, çevreye ve topluma birçok fırsat sunan yüksek bir trend izlemektedir. Bu bağlamda, BİT lerin enerji verimliliği alanındaki gelişmeler için kullanımı dünya genelinde çok önem verilen bir konu haline gelmeye başlamıştır. Çalışmamızda, BİT lerin enerji verimliliği sağlayan rolü ile sekme etkilerini de göz önüne alarak BIT lerin karbon ayak izleri, Türkiye `deki Tüketici Elektroniği Sektöründe bir saha çalışması için incelenmiştir. Masa başı çalışmalar ve sektör temsilcileri ile yapılan derinlemesine mülakatlar nitel bir analiz için temel oluşturmuştur Değerlendirmemizde, BIT'lerin enerji verimliliği hedeflerini sağlamasındaki rolü esas alınmıştır. Böylece, BIT'lerin Türk tüketici elektroniği sektöründe enerji verimliliği sağlanmasındaki katkısını araştırmak üzere çalışmamızı tasarladık. Analiz sonuçları sektörde BIT uygulamalarının doğrudan enerji verimliliği için kullanımının oldukça kısıtlı yer aldığını göstermektedir. Ayrıca konu üzerinde bilgi ve farkındalığın çok düşük seviyelerde olduğu tespit edilmiştir. Sonuçların değerlendirilmesi, BİT `lerin Türkiye nin enerji verimliliği hedeflerine ulaşmasındaki rolü için politika önerileri tasarlanmıştır. Eğer konu üzerinde bilgi ve farkındalık seviyeleri yükseltilip, firmaların araştırma geliştirme kapasiteleri bu konuda yönlendirilir ve sektör ile konu üzerindeki uluslararası yapılar arasında sürekli ve güncel iletişim kurulduğu takdirde, BIT'lerin Türk tüketici elektroniği sektöründe enerji verimliliğine katkı sağlayabileceği yaptığımız çalışma ile görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Development and enhancements in Information and Communication Technologies (ICTs) is following a high level trend promising many opportunities to the economy, environment and society. Utilizing ICTs to enable improvements in the field of energy efficiency is becoming a very hot topic across the globe in this context. In this study both the enabling role of the ICTs for ensuring energy efficiency and the carbon footprint of ICTs considering also the rebound effects was analyzed as a case study for Turkish consumer electronics sector. Desktop research and in depth interviews with representatives of the sector, aimed at assessing current situation and trends in the field, provided a basis for a qualitative analysis. In our assessment main focus was put on the enabling role of ICT in achieving energy efficiency gains and; thus, we intend to explore whether utilization of ICTs can help improving energy efficiency in consumer electronics sector in Turkey. Results of the analysis showed that there is a limited inclusion of ICT directly enabling energy efficiency in the sector. Moreover, there is a lack of awareness on the concept of ICT for energy efficiency concept in the sector. Discussion of the results was followed by policy recommendations for the enabling role of ICTs for achieving energy efficiency targets in Turkey. We argue that, by increasing the awareness on the topics, utilizing the potential strength of R&D capacities of the firms and deployment of links between the sector and global context on the ICT for energy efficiency, ICT can help improving energy efficiency in Turkish consumer electronics sector.