Examination of lean production with regards to occupational health and safety: A case study in an automotive plant
Yalın üretimin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi: Bir otomotiv fabrikasında saha çalışması
  1. Tez No: 277653
  2. Yazar: ESİN AYTAÇ KÜRKÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ERDİL, DR. BURÇAK ÖZOĞLU POÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, yalın üretimin çalışma şartları ve iş sağlığı ve güvenliğine olan etkilerinin incelenmesidir. Yalın üretim hem işçileri üzerinde olumlu etkileri olan insancıl bir sistem hem de işçiler ve çalışma şartlarını olumsuz yönde etkileyen bir çalışma biçimi olarak algılanabilmektedir.Bu çalışmada, ilk hipotez olarak yalın üretimin yüksek performans beklentisi sonucunda iş yükündeki artışı incelenmesi amaçlanmaktadır. İkinci olarak, yalın üretimde israf olarak görülen ve her şekilde ortadan kaldırılması amaçlanan iş kazalarında azalma olup olmadığı sorgulanmaktadır. Son olarak da, yalın üretim uygulamasından sonra meslek hastalıklarında artış incelenmektedir.Bu amaçla, otomotiv sanayinde faaliyet gösteren bir fabrikada gözlem, doküman analizi ile derinlemesine ve yapılandırılmış mülakatlara dayalı bir kalitatif araştırma çalışması gerçekleştirilmiştir.Sonuç olarak yalın üretim uygulamasının, birincil amacı israfın azaltılması ile kar ve rekabet gücünün artırılması olmakla birlikte, iş kazalarında azalma ve ergonomik şartlarda iyileşme sağladığı görülmüştür. Mülakatlara dayanarak işçiler tarafından, sistemin uygulanmaya başlamasıyla iş yükünde artış olmadığının, iş üzerindeki kontrolün ve iş tatmininin geliştiğin, ayrıca literatürün aksine iş stresi hissedilmediğinin düşünüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine lean production and its effects on general working conditions and occupational health and safety. Lean production is considered either as a humane way of production with positive effects on workers or to have negative consequences for workers' and their job quality.This study investigates the increasing workload of the workers as a result of the unlimited performance demands of lean production as the first hypothesis. Secondly, there is the question of whether lean production provides a reduction in the number of occupational accidents because of the fact that occupational accidents are seen as waste, thus eliminated at all costs. The last hypothesis which will be assessed is that the number of occupational diseases increases after the implementation of lean production.To that end, a case study was carried out in an automotive plant by a qualitative research method using tools of observation, document analysis, in depth interview and structured interview.As a conclusion, the implementation of lean production in a plant in automotive industry has resulted in the reduction of the occupational accidents and improvement of ergonomic conditions even though the main incentive for these improvements is to reduce the wastes and costs and to increase the profitability and competitiveness. Based on the interviews, workers do not consider that their workload is increased after the implementation of lean production. Besides, workers feel work autonomy and job satisfaction. They also claim that they do not feel job stress in contrast to the literature.