Cost-effectivenss analysis of a prospective breast cancer screening program in Turkey
Türkiye'de uygulanacak olası bir meme kanseri tarama programının maliyet-etkinlik analizi
- Tez No: 277651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU VOYVODA, DOÇ. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Economics, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kanser dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci önde gelen nedendir ve tüm ölüm nedenleri arasında giderek artan bir paya sahiptir. Kanserin ekonomik yükü özellikle yüksek ve orta gelirli ülkelerde giderek artmaktadır. Kanseri rekabetçi piyasalara bırakmak ekonomik verimsizliğe yol açabilir, dolayısıyla hükümetlerin kanser piyasasına müdahale etmeleri ve kanserle mücadele için kamu politikaları sunmaları gerekir. Tüm kanser türleri arasında meme kanseri kadınlarda en yüksek insidans ve mortalite oranlarına sahiptir. Meme kanserinin nedenleri bilinmemektedir ve meme kanseri ile başa çıkmanın tek yolu erken tanıdır. Erken tanı en iyi düzenli mamografi taramaları ile elde edilebilir. Bu çalışmada, Türkiye'de düzenli olarak mamografi tarama programı uygulanmasının olası sonuçları analiz edilmiştir. Bu bağlamda olası bir tarama programının fayda-maliyet analizini yapabilmek için bir simülasyon modeli inşa edilmiş ve 10 yıllık bir sure için çalıştırılmıştır. Maliyetler tarama masrafları ve anormal mamogram maliyetlerinden oluşur. Faydalar ise, azalan tedavi maliyetleri ile azalan mortalite ve morbiditeyi içerir. Simülasyon modeli tarama aralığı ve taranacak minimum yaşı belirlemek için 11 farklı tarama stratejisi için çalıştırılmıştır. Gerekli veriler hastane kayıtlarından, Kanser Erken Teşhis ve Tedavi Merkezleri kayıtlarından, IMF, DSÖ ve TÜİK veritabanları ve literatürden alınmıştır. Simülasyon sonuçları, Türkiye'de 40 yaşın üzerindeki kadınların iki yılda bir taranmasının ekonomik açıdan etkin sonuç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is the second leading cause of death among the world and it has an increasing share among all causes of death. Economical burden of cancer is increasing especially in high and middle-income countries. Leaving cancer in competitive markets would lead to inefficiencies; hence governments should intervene in the market and make public decisions in struggling cancer. Among all cancer types breast cancer has the highest incidence and mortality rates in females. Causes of breast cancer still remains indeterminate and only way to cope with breast cancer are by early diagnoses. Early diagnoses can best be achieved by regular mammography screenings. This study analyzes the possible outcomes of implementing regular breast cancer mammography screening program in Turkey. A simulation model is constructed and run for 10 years, to obtain the costs and benefits of such a screening program. Costs of such a program include the screening costs and costs due to abnormal mammograms. Benefits, on the other hand are reduced treatment costs due to early diagnosis, reduced mortality and morbidity. Simulation model is run for 11 different screening strategies for determining the optimal screening strategy in terms of screening interval and minimum age to screen. The necessary data is obtained from hospital records, Cancer Early Diagnosis and Treatment Center records, IMF, WHO and TUIK databases and literature. Results of the simulation suggest that women over 40 in Turkey should be screened biennially for economical efficiency.