Reforming the European Union budget: A social constructivist policy approach
Avrupa Birliği bütçesi reformu: Bir sosyal inşacı politika yaklaşımı
  1. Tez No: 277676
  2. Yazar: MUSTAFA DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Avrupa Birliği bütçesi, Avrupa Birliği entegrasyonu için Birlik tarihinde önemli bir görevi yerine getirmiştir fakat Avrupa Birliğinin son birkaç onyıl içerisindeki kurumsal politik reform sürecine cevap verebilmesi umulan gelişmeleri ne yazık ki ortaya koyamamıştır.Avrupa Birliği Bütçesi, tarihi süreç içerisinde önceki durumu izleme bağlılığı (path dependency) olarak tanımlanabilecek gelişmelerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır ki bu durum Avrupa Birliğini kritik bir sürece getirmiştir. Genişleyen ve derinleşen Birliğin mevcut bütçe yapısıyla devam etmesinin bazı dezavantajlarının bulunması sebebiyle Avrupa Birliğinin şu anki bütçe yapısını sürdürmesi oldukça zordur.Birçok reform önerisine rağmen, Avrupa Birliğinin bütçe politikasına Birlik ile Avrupa yurttaşları arasındaki bağı güçlendirmek açısından bakabilen bir teori zemini bulunmamaktadır.Bu tez bugünkü bütçenin gelir ve giderlerinden kaynaklanan mevcut problemlere ?gelir ve giderleri kullanmak suretiyle Avrupa Birliği bütçesi nasıl daha fazla sosyal inşacı olabilir?? temel sorusuna paralel olarak sosyal inşacı politika perspektifinden yaklaşmayı denemektedir.Çalışmanın üç tane ana hedefi vardır. İlk olarak, tarihi süreç içerisinde önceki durumu izleme bağlılığı şeklinde kalıtımsal olarak yerleşen gelişmeleri keşfetmek için Avrupa Birliği bütçesinin tarihi seyrini ortaya koymaktadır. İkinci olarak, bütçenin gelir ve gider kısımlarını kritik olarak analiz etmektedir. Üçüncü olarak, yaygın bir teorik yaklaşım olan mali federalizme alternatif olmak üzere bu konuyla ilgili olarak sosyal inşacı politika yaklaşımını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The budget of the European Union has accomplished a significant role for European integration in the history of the Union. However, it has not resulted into anticipated developments compatible with the Union?s institutional policy reform process in the last decades.The budget has emerged as a consequence of path dependent developments in its historical progress, which has dragged the European Union to a critical stage. It is rather challenging for the Union now to sustain the current structure of the budget, since it exposes some disadvantages to continue with this structure in an enlarging and deepening Union.In spite of various reform proposals, there is no appropriate theoretical ground for the budgetary politics of the European Union to be channelled through strengthening the link between the Union and European citizens.This thesis attempts to approach the existing problems associated with expenditures and revenues of the current budget from the social constructive policy perspective, in line with the major question of ?how the budget can be made more socially constructive by utilizing expenditures and revenues??The study has three major objectives. Firstly, it presents a historical evolution of the European Union budget in order to explore path dependent developments inherent to its historical progress. Secondly, it offers a critical analysis on the expenditure and revenue sides of the budget. Thirdly, it introduces a social constructivist policy approach on this subject as an alternative to the most prevalent approach of fiscal federalism.