Free movement of Turkish workers in the context of Turkey's accession to the EU
Türkiye'nin AB'ye katılımı sürecinde Türk işçilerinin serbest dolaşımı
- Tez No: 277675
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE AŞÇIOĞLU ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kişilerin serbest dolaşımının geniş kapsamı altında, işçilerin serbest dolaşımı Avrupa Birliği hukuku ile garanti altına alınmış temel haklardan biridir. Bu hak, Birlik vatandaşlarına tanınmış olan ve Türkiye'nin Birliğe katılımı ardından Türk vatandaşları tarafından da yararlanılacak olan önemli haklardandır. Bu bağlamda, bu çalışma Türkiye'nin AB'ye katılımı süreci ve 2004'ten bu yana gerçekleşen genişlemeler çerçevesinde Türk işçilerinin AB'de serbest dolaşımını incelemiştir. İşçilerin serbest dolaşımının yasal kapsamının yanı sıra, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin olarak söz konusu serbesti hakkında bazı öngörüler sunabilmesi açısından son iki genişlemede uygulanan geçiş düzenlemeleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the broader scope of free movement of persons, free movement of workers is one of the fundamental freedoms guaranteed by the European Union (EU) law. It is one of most significant rights that are granted to the Union citizens and will be enjoyed by Turkish nationals after Turkey?s accession the Union. In this regard, this study examines the free movement of Turkish workers in the EU within the framework of Turkey?s EU accession process and two recent EU enlargements since 2004. Along with the legal scope of free movement of workers, transitional arrangements applied in two recent enlargements are analyzed as it could provide some foresights about such freedom with respect to Turkey?s EU membership.