The analysis of the evolution of the relationship between the Hashemite Regime and the Jordanian Muslim Brotherhood
Haşimi Rejimi ve Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Hareketi arasındaki ilişkinin gelişiminin bir analizi
  1. Tez No: 277677
  2. Yazar: BANU TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, 1946'dan 2007'ye kadar geçen sürede Haşimi rejimi ve Ürdün'deki Müslüman Kardeşler hareketi arasındaki ilişkinin gelişimini incelemektedir. Ürdün'deki Müslüman Kardeşler hareketinin Ortadoğu'da değişik ülkelerde faaliyet gösteren diğer Müslüman Kardeşler hareketlerinden farklı olarak reformcu ve faydacı bir söyleme sahip olması, Haşimi rejimiyle ilişkilerinin devamlı olmasını ve hareketin kriz dönemlerinde dahi yasadışı ilan edilmeden faaliyet göstermesini mümkün kılmıştır.Bu çalışma, Haşimi rejimi ve Ürdün'deki Müslüman Kardeşler arasındaki ilişkinin büyük ölçüde rejimin varlığını sürdürme endişesi ve bölgedeki gelişmelerden etkilendiğini ve bu iki değişkene göre şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, rejimin varlığını sürdürme endişesine ve Filistin meselesine ilişkin bölgede meydana gelen gelişmelerdeki değişime bağlı olarak iki taraf arasındaki ilişkilerin bir arada yaşama, işbirliği, kontrol, baskı ve çevreleme politikaları arasında değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir.Bu tezde, Müslüman Kardeşlerin Ürdün'de 1946 yılında hayır kurumu adı altında yasal olarak faaliyete geçmesinden 1980'lerin sonuna kadar olan dönemde, Haşimi rejimi ile hareketin çıkarları örtüştüğü için iki taraf arasındaki ilişkilerin uyumlu ve işbirliğine müsait bir yapıda olduğu ileri sürülmektedir. Bununla birlikte, 1990'lardan başlamak üzere Filistin-İsrail ihtilafına bağlı olarak yaşanan bölgesel gelişmeler ve siyasi İslam'ın yükselişe geçmesiyle iki tarafın çıkarlarının farklılaştığı ve ilişkilerinin bozulmaya başladığı iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the evolution of the relationship between the Hashemite regime and the Jordanian Muslim Brotherhood from 1946 to 2007. Reformist and pragmatic rhetoric of the Jordanian Muslim Brotherhood distinct from the most of other Muslim Brotherhood branches operating in different countries in the Middle East enabled it to set up relatively harmonious relations with the Hashemite regime without being declared as illegal even in crisis periods.While focusing on this interesting case, this study reveals that the relationship between the Hashemite regime and the Jordanian Muslim Brotherhood is mostly affected and shaped by two variables: regime survival concern and the regional context. In this regard, it maintains that the relations between the two parties have evolved around the policies of coexistence, cooperation, control and repression as well as containment with respect to the change in regime?s survival concern and regional developments related to the Palestinian issue.This thesis argues that the period from 1946, when the Muslim Brotherhood was legalized as a charitable organization in Jordan, to the end of 1980s is generally marked with a coherent and cooperative relations between the two parties since their interests overlapped. However, since the beginning of 1990s the relationship began to deteriorate due to a shift in the interests of both parties as a result of developments in the regional context, namely Israeli-Palestinian conflict and the rise of political Islam globally.