Pragmatic foundations of ontic structural realism
Varlık bilimsel yapısal gerçekçiliğin faydacı temelleri
  1. Tez No: 277679
  2. Yazar: HAKTAN AKCİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEO GRÜNBERG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez Bilgi Bilimsel Yapısal Gerçekçilik'i hem Varlık Bilimsel Yapısal Gerçekçilik'e hem de Geneleksel Bilimsel Gerçekçilik'e karşı savunmaktadır. Bilimsel Gerçekçilik'in kabul edilebilir bir versiyonunun bilimsel kuramlarımızın ?doğruluğu? ve ?başarısı? arasındaki ilişki ile ilgili Bilimsel Anti-Gerçekçi kaygıları bir şekilde karşılaması gerektiği bağlamında Geleneksel Bilimsel Gerçekçilik'in bilimdeki radikal kuram değişiklikleri boyunca tam olarak ne gerçekleştiğini açıklayamadığı iddia edilmiştir. Diğer yandan, Varlık Bilimsel Yapısal Gerçekçilik'in bir Bilimsel Gerçekçilik türü değil, temelde Faydacılık'ın yeniden düzenlenmiş bir çeşidi olduğu ileri sürülmüştür. Bu bağlamda, Varlık Bilimsel Yapısal Gerçekçilik savunucularının çağdaş fizikten çıkardıkları sonuçları kabul etmek için çağdaş fiziğin ikna edici sebepler ortaya koymadığı iddia edilmiştir. Son olarak, Yapısal Gerçekçi bir Bilimsel Açıklama anlayışının mümkün olmadığı ileri sürülmüştür. Bu bağlamda, Yapısal Gerçekçilik'in Mucizeye Geçit Yok Argumanı ile Karamsar Meta İndüksiyonu Argumanı'na karşı etkili bir biçimde savunulabilmesinin, Mucizeye Geçit Yok Argumanı'nın bilimsel kuramlarımızın açıklayıcı güçleri üzerine kurulmasıyla değil, ancak bu argumanın bilimsel kuramlarımızın öngörü başarılarıyla formüle edilmesiyle mümkün olacağı ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis defends Epistemic Structural Realism (ESR) against both Ontic Structural Realism (OSR) and Traditional Scientific Realism (TSR). It is argued that TSR cannot properly explain what actually happens throughout radical theory changes in science; in the sense that a plausible version of Scientific Realism should, somehow, satisfy Scientific Anti-Realists? concerns about the link between ?truth? and ?success? of our scientific theories. On the other hand, it is claimed that OSR is not a form of Scientific Realism but rather basically a modified form of Pragmatism. To that effect, it is further argued that Modern Physics does not provide convincing reasons to accept the conclusions that advocates of OSR derive from it. It is finally asserted that a Structural Realist understanding of Scientific Explanation is not possible. In that regard, it is asserted that a defense of Structural Realism by No Miracle Argument (NMA) against Pessimistic Meta Induction Argument (PMIA) will be effective if and only if the NMA is formulated by the predictive success of scientific theories, rather than constructing it on the explanatory power of them.