The comparison of PISA and TIMSS for framework and achievement
PISA ve TIMSS?in kapsam ve başarı yönlerinden karşılaştırılması
- Tez No: 277680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN, PROF. DR. GİRAY BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada (1) PISA 2006 ve TIMSS 2007'nin karşılaştırılabilirliğini analiz etmek (2) PISA 2006 ve TIMSS 2007'nin kapsamlarının benzerlik ve farklılıklarının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, İçerik Analizi kullanılmıştır. İçerik analizi, iki uluslararası çalışmanın içeriklerinin bir ölçüde benzer olduklarını göstermiştir. Yeterlikler ve bilişsel beceriler de görünüşte benzer olsa da temelleri farklıdır. Farklılık ve benzerlikleri bulmak için PISA ve TIMSS için benzer bilişsel becerileri ölçen sorular seçilmiştir. Türk öğrencilerin doğru cevap yüzdelerine göre soru analizleri PISA'daki bilimsel soruları tanımlama ve TIMSS'deki bilme için farklılık gösterirken, PISA'daki bilimsel olguları açıklama ve TIMSS'deki uygulama ile PISA'daki bilimsel delilleri kullanma ve TIMSS'deki akıl yürütmenin benzer olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to (1) Investigate the comparability of PISA 2006 and TIMSS 2007 (2) Analyze the similarities and differences of frameworks of PISA 2006 and TIMSS 2007. In accordance with the purpose of the study, content analysis was done. Content analyses showed that content of two international studies were similar to each other in some extent. The competencies and cognitive skills were also similar on surface whereas the base of the competencies and cognitive skills were different. In order to find similarities and differences, the items assessing the similar cognitive skills were selected for PISA and TIMSS. The analysis of the items in terms of the percentage of Turkish students? correct answers demonstrated that while identifying scientific issues in PISA and knowing in TIMSS were not similar, explaining phenomena scientifically in PISA and applying in TIMSS and using scientific evidence in PISA and reasoning in TIMSS were similar.